pattern
Jak dosáhnout úspěchu v investování a nezbláznit se z toho

Jak dosáhnout úspěchu v investování a nezbláznit se z toho

Daniel Klika

V dnešní hektické době jsou lidé z nás pod tlakem z mnoha stran. Mají mnoho povinností, musí pracovat na několika věcech naráz, věnovat se rodině, dlouhodobě plánovat, zvládnout zdravotně či jinak náročné životní situace a nad rámec toho občas najít volný čas na koníčky, kterým se chtějí věnovat. Když k tomu pak ještě přidáme péči o finance, ochranu těžce vydřených peněz před inflací, přípravu na důchod, zabezpečení studia dětí apod., může to pro někoho být až příliš, aby to všechno stíhal. Bývá pak často obtížné uchovat si v životě rovnováhu, klid, nadhled a užívat si život tak, jak bychom chtěli.

Nejsem psycholog ani vztahový poradce, takže s tím Vám bohužel nepomohu. Co však pro Vás mohu udělat, je pomoci Vám zvládat péči o finance levou zadní, abyste tomu nemuseli věnovat příliš mnoho času a finance pro Vás v životě pracovaly tak efektivně, jak to jen jde a s minimem Vašeho investovaného času. Pokud to uchopíte za správný konec, můžete se ve svém životě věnovat příjemnějším činnostem.

V jednom z předchozích článků jsem se tématu "jak investovat" již věnoval, nicméně dnes se na to podíváme z trochu jiného úhlu.

Neodkládejte důležité finanční priority na později a "snězte tu žábu" co nejdříve

To, že nemáte prokrastinovat a důležité priority máte řešit co nejdříve, jste už asi někdy slyšeli. Jsou toho plné motivační knihy a články. Přesto to však mnoho lidí dělá. Ve své praxi často potkávám klienty, kteří si sami vyčítají, že finance měli řešit už dříve, ale prostě se jim do toho nechtělo.

Lidé většinou vědí, že když své finance nemají rozumně uloženy a nechávají je na bankovních účtech, pod polštářem či ve stavebním spoření, není to dobře a dlouhodobě přicházejí o své vydřené úspory kvůli inflaci. Avšak nevědí, jak to změnit, komu se svěřit, jaký produkt vybrat, jak to nastavit a naplánovat. Logicky si vyhodnotí, že kdyby se chtěli naučit rozumně a bezpečně investovat a finančně plánovat, sebralo by jim to příliš mnoho času, který jednoduše nemají. A tak to raději odloží na neurčito. A jak roky plynou, inflace jim užírá stále více a více.

Upřímně to i docela chápu. Kdybych já měl po večerech trávit hodiny např. čtením právních dokumentů, brzy bych u toho usnul. Rozdíl je však v tom, že já četbu právních dokumentů v životě k ničemu nepotřebuji, ale s financemi během života musí hospodařit každý.

Musíme (nebo bychom alespoň rozhodně měli) řešit přípravu na důchod, podporu dětí při studiu, tvorbu rezervy na nečekané výdaje apod. Pokud se tedy v důchodu nechceme mít jako někteří dnešní důchodci, kteří musí v zimě doma nosit dva svetry, protože si nemohou dovolit zapnout topení, a nechceme při nákupu v Albertu třikrát obracet každou korunu a hledat v regálech jídlo pouze podle ceny.

Jsou jednoduše priority, které bychom řešit měli, i když se nám do toho nechce. Ze začátku to možná bude trochu bolet, ale dlouhodobě se Vám uleví.

Pečujte dlouhodobě o své duševní zdraví

Nezdravé množství stresu má dlouhodobý negativní vliv na naše duševní i fyzické zdraví. Obavy z toho, jestli budeme mít během života dostatek financí, patří mezi hlavní příčiny stresu. Většina lidí to řeší tak, že se více zavalí do práce, omezí osobní život a utlumí společenské aktivity. A logicky pak nemají čas ani na péči o finance.

Vidíte ten paradox? Lidé si naloží více práce, mají pak z toho ještě více stresu, nemají čas na rodinu a přátele a finanční výsledek často bývá takový, že sice více peněz vydělají, ale o své úspory se nestarají buď vůbec, nebo jen velmi špatně, takže jim hodnotu jejich úspor stejně nakonec ze značné části sežere inflace. Jinými slovy, bohatší nejsou, jen více pracují, jsou více ve stresu a méně si užívají života.

Nebylo by lepší své vydělané finance nechat pracovat pro nás, aby i ony za nás "chodily do práce" a vydělávaly nám v investicích další peníze a my díky tomu skutečně bohatli? Pokud k tomu správně přistoupíte, nevezme Vám to ani moc času a vše vyřešíte velmi efektivně.

Už jen samotné vědomí, že máme vytvořené smysluplné rezervy pro případ nouze, aktivně se finančně připravujeme na důchod a konzistentně se zlepšuje naše finanční zázemí, má u mnoha lidí podvědomě pozitivní vliv na celkovou životní náladu. Náš mozek má rád jistotu, stabilitu a bezpečí...

Work-life-finance balance

O pojmu work-life balance jste již také pravděpodobně slyšeli. Z mého pohledu investičního specialisty v něm však chybí jeden zásadní element.

Obecné příručky v rámci udržení rovnováhy mezi pracovním a osobním životem většinou uvádí následující doporučení:

 • Pracujte chytře, ne dlouho. Jezte své žáby (neodkládejte nepříjemné věci na později), stanovujte si pevné termíny a důležitým věcem stanovujte prioritu.
 • Během dne si dopřávejte pauzy, byť i jen krátké.
 • Udržujte hranici mezi prací a domovem.
 • Věnujte dostatek času přátelům, rodině a koníčkům.

  A já k tomu dodám ještě jednou velmi důležitou prioritu:
 • Mějte vyřešené a naplánované finance. Přemýšlejte nad svými finančními cíli a pracujte na nich!

Kvůli nedostatečným finančním prostředkům už zkrachovala nejedna rodina a rozešel se nejeden zamilovaný pár. Být finančně stabilní, psychicky v pohodě a neřešit několikrát denně otázky typu "Mám na to peníze?" nebo "Budu schopen poslat své děti na dobrou školu?" je v našich životech velmi důležité. Proto by to také mělo mít vysokou prioritu a měli bychom si na své finance vyčlenit určitý čas, i když nás to moc nebaví.

Jak tedy na to?

Velmi jednoduše:

 1. Vyčleňte v několik večerech pár hodin času, kdy se o to začnete lehce zajímat. Sedněte si se sklenicí vína k počítači, udělejte si na internetu průzkum a naučte se základní principy finanční a investiční gramotnosti. Internet je plný článků o obecných principech zásadách při péči o finance a investování. Většinou jsou psané lidsky a čitelně, aby to pochopil i naprostý laik. Nemusíte jít moc do hloubky, stačí základy.
 2. Vyčleňte si dalších pár hodin na průzkum finančních poradců. Dnes má již mnoho předních poradců své webové stránky či sociální sítě, kde se prezentují stávajícím a potenciálním klientům. Získáte pěkný přehled o tom, co je to za člověka a zda působí důvěryhodně a zkušeně. Zjistíte, jestli jste schopni si představit, že s ním dlouhodobě spolupracujete. Nedělejte ukvapené rozhodnutí. Najděte si jich raději více a pak si vylučovací metodou vyberte jednoho nebo dva.
 3. Potkejte se s ním na nezávaznou schůzku. Během schůzky se ho ptejte na otázky, kterými si trochu ověříte jeho vědomosti a přístup k Vám. Díky tomu, že jste si udělali průzkum základních pravidel finanční a investiční gramotnosti, budete alespoň trochu schopni poznat, zda to s Vámi myslí dobře nebo Vám chce pouze prodat produkt s vysokou provizí. Vyberte si toho, z kterého budete mít opravdu dobrý pocit, a navažte s ním dlouhodobou spolupráci.
 4. Nechte se vést jeho radami a doporučeními. V pravidelných intervalech (cca jednou za rok) se s ním potkávejte a bavte se o Vašich finančních cílech a Vašem investičním portfoliu, aby bylo stále aktuální.
 5. Občas si opět udělejte hezký večer se sklenicí vína a počítačem a přečtěte si pár článků o aktuálním vývoji ve financích a investicích. Nebo si kupte dobrou knihu od předního odborníka a pomalinku polehounku se tím prokousávejte. Získáte tak jistotu, že Vám poradce dává kvalitní rady a je o Vás dobře postaráno.

Jak překvapivé, že? Investiční poradce Vám radí, abyste si našli poradce a spolupracovali s ním...

Závěr

Mé doporučení uvedené v předchozích řádcích má racionální opodstatnění.

Ve financích se pohybuji 12 let. Působil jsem jako produktový specialita u investiční společnosti, pravidelně se vzdělávám, mám vysokoškolské vzdělání v oblasti investic a roky praxe s klienty. Jsem toho názoru, že není jednoduše možné opravdu do hloubky porozumět financím a investování, aniž bychom byli ochotni obětovat stovky hodin studiu odborných publikací a dalších zdrojů. A to, bohužel, většina lidí rozhodně není.

Radím Vám proto, abyste se do toho nepouštěli sami. V praxi to pak většinou většinou vypadá tak, že si lidé sami nějaký investiční nástroj sice vyberou, sjednají, ale nefunguje to pro ně dlouhodobě efektivně. Platí zbytečně vysoké poplatky, podceňují rizika a při propadech na trzích nevědí, jak správně reagovat. Nedosahují tedy dobrých výsledků. Je to spíš jakési házení šipek na terč poslepu. Někdy se trefí dobře, někdy těsně vedle a někdy úplně mimo. Výsledkem je pak naprosto průměrné či podprůměrné investiční portfolio, které nevydělává a zbytečně moc kolísá. Výjimky se pochopitelně najdou, ale moc jich není.

Není žádná ostuda přiznat si, že v něčem nejsme odborníci, a nechat si poradit.

Přehled článků

Blog

Podobné články

pattern
B.I.G. news - 23. července 2024

B.I.G. news - 23. července 2024

B.I.G. news - 16. července 2024

B.I.G. news - 16. července 2024

B.I.G. news - 9. července 2024

B.I.G. news - 9. července 2024

B.I.G. news - 2. července 2024

B.I.G. news - 2. července 2024

B.I.G. news - 25. června 2024

B.I.G. news - 25. června 2024

B.I.G. news - 18. června 2024

B.I.G. news - 18. června 2024

B.I.G. news - 11. června 2024

B.I.G. news - 11. června 2024

B.I.G. news - 4. června 2024

B.I.G. news - 4. června 2024

B.I.G. news - 28. května 2024

B.I.G. news - 28. května 2024

B.I.G. news - 21. května 2024

B.I.G. news - 21. května 2024

B.I.G. news - 14. května 2024

B.I.G. news - 14. května 2024

B.I.G. news - 7. května 2024

B.I.G. news - 7. května 2024

B.I.G. news - 30. dubna 2024

B.I.G. news - 30. dubna 2024

B.I.G. news - 23. dubna 2024

B.I.G. news - 23. dubna 2024

B.I.G. news - 16. dubna 2024

B.I.G. news - 16. dubna 2024

B.I.G. news - 9. dubna 2024

B.I.G. news - 9. dubna 2024

B.I.G. news - 2. dubna 2024

B.I.G. news - 2. dubna 2024

B.I.G. news - 26. března 2024

B.I.G. news - 26. března 2024

B.I.G. news - 19. března 2024

B.I.G. news - 19. března 2024

B.I.G. news - 12. března 2024

B.I.G. news - 12. března 2024

B.I.G. news - 6. března 2024

B.I.G. news - 6. března 2024

B.I.G. news - 27. února 2024

B.I.G. news - 27. února 2024

B.I.G. news - 20. února 2024

B.I.G. news - 20. února 2024

B.I.G. news - 13. února 2024

B.I.G. news - 13. února 2024

B.I.G. news - 6. února 2024

B.I.G. news - 6. února 2024

B.I.G. news - 30. ledna 2024

B.I.G. news - 30. ledna 2024

B.I.G. news - 23. ledna 2024

B.I.G. news - 23. ledna 2024

B.I.G. news - 16. ledna 2024

B.I.G. news - 16. ledna 2024

B.I.G. news - 9. ledna 2024

B.I.G. news - 9. ledna 2024

B.I.G. news - 20. prosince 2023

B.I.G. news - 20. prosince 2023

B.I.G. news - 13. prosince 2023

B.I.G. news - 13. prosince 2023

B.I.G. news - 5. prosince 2023

B.I.G. news - 5. prosince 2023

B.I.G. news - 29. listopadu 2023

B.I.G. news - 29. listopadu 2023

B.I.G. news - 22. listopadu 2023

B.I.G. news - 22. listopadu 2023

B.I.G. news - 15. listopadu 2023

B.I.G. news - 15. listopadu 2023

Není konzerva jako konzerva: Souboj o nejlepší konzervativní investici na konci roku 2023

Není konzerva jako konzerva: Souboj o nejlepší konzervativní investici na konci roku 2023

B.I.G. news - 8. listopadu 2023

B.I.G. news - 8. listopadu 2023

Návod pro začátečníky: Do čeho investovat, část druhá

Návod pro začátečníky: Do čeho investovat, část druhá

B.I.G. news - 31. října 2023

B.I.G. news - 31. října 2023

B.I.G. news - 24. října 2023

B.I.G. news - 24. října 2023

B.I.G. news - 17. října 2023

B.I.G. news - 17. října 2023

Návod pro začátečníky: do čeho investovat, část první

Návod pro začátečníky: do čeho investovat, část první

Návod pro začátečníky: Jak investovat

Návod pro začátečníky: Jak investovat

B.I.G. news - 3. října 2023

B.I.G. news - 3. října 2023

B.I.G. news - 27. září

B.I.G. news - 27. září

B.I.G. news - 20. září

B.I.G. news - 20. září

B.I.G. news - 13. září

B.I.G. news - 13. září

B.I.G. news - 6. září

B.I.G. news - 6. září

B.I.G. news - 29. srpna

B.I.G. news - 29. srpna

B.I.G. news - 22. srpna

B.I.G. news - 22. srpna

B.I.G. news - 15. srpna

B.I.G. news - 15. srpna

B.I.G. news - 8. srpna

B.I.G. news - 8. srpna

B.I.G. news - 2. srpna

B.I.G. news - 2. srpna

B.I.G. news - 25. července

B.I.G. news - 25. července

B.I.G. news - 18. července

B.I.G. news - 18. července

B.I.G. news - 13. července

B.I.G. news - 13. července

Kondice ekonomiky v ČR

Kondice ekonomiky v ČR

B.I.G. news - 4. května

B.I.G. news - 4. května

B.I.G. news - 18. dubna

B.I.G. news - 18. dubna

B.I.G. news - 13. dubna

B.I.G. news - 13. dubna

B.I.G. news - 27. března

B.I.G. news - 27. března

B.I.G. news - 20. března

B.I.G. news - 20. března

B.I.G. news - 13. března

B.I.G. news - 13. března

B.I.G. news -1. března

B.I.G. news -1. března

B.I.G. news - 24. února

B.I.G. news - 24. února

B.I.G. news - 14. února

B.I.G. news - 14. února

B.I.G. news - 30. ledna

B.I.G. news - 30. ledna

B.I.G. news - 23. ledna

B.I.G. news - 23. ledna

B.I.G. news - 7. listopadu

B.I.G. news - 7. listopadu

B.I.G. news - 1. listopadu

B.I.G. news - 1. listopadu

B.I.G. news - 4. října

B.I.G. news - 4. října

Co trápí české peněženky

Co trápí české peněženky

Zlato versus FIAT

Zlato versus FIAT

Zasedání centrálních bank v zemích euroatlantské zóny včetně ČR

Zasedání centrálních bank v zemích euroatlantské zóny včetně ČR

Terminologie: Co vyjadřuje PRIBOR?

Terminologie: Co vyjadřuje PRIBOR?

Funkce a nástroje ČNB

Funkce a nástroje ČNB

Dluhopisy, jejich kouzlo a na co si dát pozor

Dluhopisy, jejich kouzlo a na co si dát pozor

Jak si (ne)vybrat finančního specialistu

Jak si (ne)vybrat finančního specialistu

Aktuální dění na světových trzích a popis situace v rámci energetické krize v EU

Aktuální dění na světových trzích a popis situace v rámci energetické krize v EU

Druhy investičních rizik

Druhy investičních rizik

Aktuální dění na světových trzích a vývoj rusko-ukrajinského konfliktu

Aktuální dění na světových trzích a vývoj rusko-ukrajinského konfliktu

Očekávané vyjádření MMF k situaci na Ukrajině a přepokládaných dopadech na globální ekonomiku

Očekávané vyjádření MMF k situaci na Ukrajině a přepokládaných dopadech na globální ekonomiku

Inflace jako motivace

Inflace jako motivace

Investiční trojúhelník: Jednoduchá, leč magická formulka každé investice

Investiční trojúhelník: Jednoduchá, leč magická formulka každé investice

Investiční trojúhelník v praxi. Analýza vybraných investičních nástrojů – díl I.

Investiční trojúhelník v praxi. Analýza vybraných investičních nástrojů – díl I.

Rozcestník dluhopisů aneb Často používané pojmy

Rozcestník dluhopisů aneb Často používané pojmy

Rozcestník fondů aneb Nástroj kolektivního investování

Rozcestník fondů aneb Nástroj kolektivního investování

Michael Vaško: Kam investovat a porazit tak inflaci?

Michael Vaško: Kam investovat a porazit tak inflaci?

Rozložení investic

Rozložení investic

Investiční pákový efekt při hypotéce aneb Když dva dělají totéž

Investiční pákový efekt při hypotéce aneb Když dva dělají totéž

Proč by měly velké banky slavit ?

Proč by měly velké banky slavit ?

Crowfunding a jeho úloha v investicích

Crowfunding a jeho úloha v investicích

Bude rostoucí zadlužení problém?

Bude rostoucí zadlužení problém?

Psychologie pravidelného investování

Psychologie pravidelného investování

Zápas - Inflace vs. bankovní klienti (10:1)

Zápas - Inflace vs. bankovní klienti (10:1)

Spoříte, nebo „spoříte“?

Spoříte, nebo „spoříte“?

Co je finanční plán a proč se jím vůbec zabývat?

Co je finanční plán a proč se jím vůbec zabývat?

Fixní výnosy – rozvážná investice se vyplácí

Fixní výnosy – rozvážná investice se vyplácí

Co jsou fondy kvalifikovaných investorů?

Co jsou fondy kvalifikovaných investorů?

Ochrana majetku v době krize a ekonomické nestability aneb Úloha zlata v portfoliu

Ochrana majetku v době krize a ekonomické nestability aneb Úloha zlata v portfoliu

Do čeho se vyplatí aktuálně investovat?

Do čeho se vyplatí aktuálně investovat?

Naši partneři

S kým spolupracujeme

Napište nám

Nabídneme Vám nejvhodnější investiční příležitosti

pattern
Jméno a příjmení
Vyplňte jméno ve formátu Jméno Příjmení
Telefon
Vyplňte telefon ve formátu 123456789
E-mail
Vyplňte telefon ve formátu email@email.cz
Vaše zpráva (nepovinné)

Vyberte jednu z možností

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Odeslání formuláře selhalo, zkuste to, prosím, později