Velice důležitou zprávou posledních dní je, že z meziročního srovnání tempo růstu spotřebitelských cen v Evropské unii dle Eurostatu v prosinci zrychlilo, a to na 2,7 %. Z listopadové hodnoty inflace (2,5 %) se tak zvýšilo o 0,2 %. V České republice míra inflace dle zveřejněných dat Eurostatu vzrostla na 3,3 %, a to z 3,1 % v předchozím měsíci. Hodnota inflace v naší zemi byla tedy devátá nejvyšší ze všech států EU. Nejvyšší hodnotu inflace v EU pak v prosinci dle údajů Eurostatu vykázalo Rumunsko. Zde totiž růst spotřebitelských cen z meziročního pohledu dosáhl 5,5 %. Na druhém místě se umístilo Maďarsko, zde míra inflace činila 4,8 %. Následované Chorvatskem, kde míra inflace činila 4,5 %. Naopak nejnižší inflace byla zaznamenána v Irsku, kde se spotřebitelské ceny z meziročního srovnání zvýšily o 1 %. Druhou nejnižší míru inflace v EU potom Eurostat zaznamenal v Itálii, a to 1,4 %. Následovaná Lucemburskem, Finskem a Švédskem. Zde byl růst spotřebitelských cen shodně na 1,6 %. Z meziročního pohledu tím pádem míra inflace v prosinci oproti listopadu vzrostla v 19 členských zemích EU. V jediné zemi EU pak hodnota inflace setrvala beze změny. S tím ale, že v sedmi státech EU poklesla.
Další velice podstatnou zprávou minulého týdne bylo zveřejnění nejnovějšího výhledu od Mezinárodního měnového fondu (MMF) ohledně odhadu růstu světové ekonomiky v tomto roce. MMF totiž svůj odhad zvýšil na 3,3 %. S tím, že doposud MMF počítal s růstem pouze 3,2 %. MMF pak predikuje prakticky shodné tempo růstu světového hrubého domácího produktu (HDP) v letošním roce i v roce příštím. Například v eurozóně MMF očekává zrychlení růstu HDP, to ale mírnějším tempem, než které bylo touto světovou institucí předpokládáno ještě v průběhu druhé poloviny minulého roku. Oproti podzimnímu výhledu pak mají, co se zrychlení růstu týká, aktuálně lepší výhled USA. Naproti tomu výrazně horší výhled má aktuálně Německo a také i Francie. Stejné tempo růstu hrubého domácího produktu (HDP) ve světě jako v letošním roce potom MMF očekává i v příštím roce. Globální hodnota inflace v tomto roce dle měnového fondu zvolní na 4,2 %. Co se týče roku následujícího, tak v průběhu roku 2026 by již měla míra inflace poklesnout v průměru na úroveň 3,5 %. K normálu se hodnota inflace dle MMF vrátí dříve spíše ve vyspělých zemích. V menších tržních ekonomikách a v rozvojových zemích se pak dle MMF návrat míry inflace zpět k inflačnímu cíli přiblíží až v delším časovém horizontu.
Pražské burze se za celý uplynulý obchodní týden poměrně dobře dařilo. Pražská burza totiž už sedmým týdnem po sobě rostla a vylepšila tak svá sedmnáctiletá maxima. Index PX si za celý uplynulý obchodní týden připsal 2 % na závěrečných 1838,5 bodů. Nejvíc se za celý uplynulý týden dařilo akciím společnosti Moneta Money Bank, jejíž akcie za celý uplynulý obchodní týden poskočily o 6,93 % na konečných 135,80 korun za akcii. Naproti tomu největší ztrátu za celý uplynulý rok zaznamenaly akcie společnosti vyrábějící tabákové produkty Philip Morris. Té akcie za celý minulý obchodní týden totiž poklesly o citelnějších 0,35 % na konečných 16 920 korun za akcii. Naše měna v závěru týdne oslabila k oběma světovým měnám. S tím, že vůči euru pouze nepatrně. K euru tak koruna oproti předchozímu čtvrtečnímu závěru vzrostla o 2 haléře. K dolaru pak naše měna oproti čtvrtečnímu závěru oslabila o 3 haléře. Koruna se tak minulý pátek odpoledne obchodovala za 25,24 korun za euro a za 24,49 korun za dolar.
Hodnota 3M PRIBORu se k pátku 17. 1. 2024 oproti pátku 10. 1. 2024 z týdne předešlého se snížila, a to z hodnoty 3,91 % na úroveň 3,88 %. I hodnota 3M EURIBORu se za stejné období snížila, a to z hodnoty 2,76 % na úroveň 2,70 %.
Akciovým trhům se za celý uplynulý týden poměrně dobře dařilo. Za celý uplynulý obchodní týden index Dow Jones stoupl o 3,69 %, index S&P 500 pak za celý uplynulý obchodní týden vzrostl o 2,92 % a technologický index Nasdaq za celý minulý obchodní zvýšil o 2,43 %. Americké akcie v pátek posílily, jelikož uzavřely silný týden na optimismu z důvodu poměrně dobré kondice americké ekonomiky a také i díky vývoji úrokových sazeb. Indexy S&P 500 a Dow Jones zaznamenaly největší týdenní procentní zisky od začátku listopadu a Nasdaq zaznamenal své nejlepší hodnoty od začátku prosince minulého roku. Údaje z minulého týdne tudíž rozptýlily obavy, že inflace znovu vzroste. S tím ale, že se zároveň zvýšila i očekávání, že Fed v letošním roce zvýší načasování a současně i rozsah snížení úrokových sazeb. Nejistota ohledně potenciálních některých trumpových kroků, jako jsou cla, totiž mohou potenciálně obnovit rostoucí inflační tlaky a zpomalit tím pádem potenciální cestu Fedu v pokračování ve snižování úrokových sazeb v USA. Tento efekt tak v rámci investorského sentimentu v posledních týdnech zatížil akciový trhy a začal je dostávat pod citelnější tlak.
Naproti tomu poměrně solidní začátek firemní výsledkové sezóny tzv. Earnings s výsledky mnoha velkých amerických bank pomohl v průběhu druhé poloviny minulého obchodního týdne vzpružit bankovní akcie. S tím, že bankovní index rozšířeného indexu S&P 500 za celý minulý obchodní týden následně vzrostl o výraznějších 7,41 %. Index volatility CBOE, který měří volatilitu opcí S&P 500, ke konci minulého obchodního týdne poklesl o 3,80 % na 15,97. Futures kontrakt zlata za únorovou dodávku ke konci minulého obchodního týdne poklesl o 0,41 % neboli o 11,29 dolarů na konečných 2 739,61 dolarů za trojskou unci. Americká ropa WTI s dodáním v březnu ke konci minulého týdne klesla o 0,51 % neboli o 0,40 dolarů na konečných 77,45 dolarů za barel. I březnový kontrakt severomořské ropy Brent se za celý minulý obchodní týden snížil o 0,63 % neboli o 0,51 dolarů na konečných 80,78 dolarů za barel černého zlata. EUR/USD ke konci minulého obchodního týdne zůstal beze změny na 1,03. Bitcoin ke konci minulého týdne uzavřel poblíž hranice 104 000 dolarů za BTC.