V úterý byla Českým statistickým úřadem zveřejněna hodnota inflace za srpen, která dle zveřejněných dat svou mírou z meziročního srovnání setrvala na úrovni 2,2 % a držela na stejné úrovni jako v červenci. Z meziměsíčního srovnání pak byly spotřebitelské ceny v ČR v srpnu vyšší o 0,3 %. Protiinflačně se v srpnové hodnotě inflace velice výrazně projevily zejména pohonné hmoty a v menší míře také i potraviny. Potravinám a nealkoholickým nápojům sice ceny v posledních měsících klesají pomaleji, něž jak tomu bylo právě v průběhu první poloviny letošního roku, i tak jsou ale ceny potravin a nealkoholických nápojů v posledních měsících stále spíše protiinflačním faktorem. Naopak proinflačně se v srpnové míře inflace zachovaly zejména ceny v oddíle rekreací a dovolených a obecně také ceny v sektoru služeb. To pak především u ubytovacích služeb a cen stravovacích služeb. U prvních jmenovaných se ceny z meziročního srovnání zvýšily o 8,5 % u druhých jmenovaných, tedy stravovacích služeb, ceny z meziročního srovnání vzrostly o 6,8 %. I nadále měly na srpnovou hodnotu inflace vliv ceny nájemného z bytu. Ceny zboží tak v srpnu z meziročního pohledu rostly o 0,5 % a ceny služeb z meziročního pohledu vzrostly o rovných 5 %. Z meziměsíčního srovnání spotřebitelské ceny v naší zemi v srpnu rostly 0,1 % a ceny služeb o 0,5 %. Do konce roku by se měla míra inflace držet stále v tolerančním pásmu dvouprocentního inflačního cíle. Pod dvě procenta ale míra inflace již do konce roku s větší pravděpodobností nepoklesne a bude se tudíž v dohledných měsících držet mírně výše nad dvouprocentním inflačním cílem ČNB.
Podstatnou zprávou minulého týdne je také zveřejnění dat od ČSÚ ohledně maloobchodních tržeb v ČR. Ty totiž v červenci z meziročního srovnání vzrostly, a to již osmý měsíc v řadě. Růst maloobchodních tržeb tedy zrychlil na 4,5 %, a to z červnových 3,7 %. I z meziměsíčního srovnání měli maloobchodní tržby obchodníci v ČR bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel obchodníci vyšší, a to o 0,7 %. Oproti červenci minulého roku tak byly tržby v letošním červenci za nepotravinářské zboží vyšší o 5,9 % a za potraviny vyšší o 4 %. Za pohonné hmoty pak byly tržby v naší zemi vyšší o 0,6 %. Sice z meziročního srovnání růst maloobchodních tržeb v červenci zrychlil, spotřeba domácností je ale i nadále poměrně mírná. To zejména kvůli obavám Čechů z dalšího poměrně nepředvídatelného vývoje nejen tuzemské ekonomiky, ale také i kvůli svým aktuálním finančním možnostem. Z meziročního pohledu pak tržby nejvýrazněji vzrostly internetovým a zásilkovým obchodům, a to o 17,2 %. Následovaly je nespecializované prodejny s převahou nepotravinářského zboží, kde se tržby zvýšily o 14,3 %. O 9,9 % vyšší tržby také zaznamenaly specializované obchody s kosmetickými a toaletními výrobky a o 9,6 % vyšší tržby zaznamenaly v červenci i prodejny s farmaceutickým a zdravotnickými produkty. Naproti tomu nižší tržby měly obchody s oděvy a obuví, a to o 1,9 %. Nižší tržby zaznamenaly také i obchody s produkty pro kulturu, sport a rekreaci. Zde maloobchodní tržby z meziročního pohledu poklesly o 0,5 %. Z meziměsíčního srovnání pak obchodníci v ČR utržili v červenci za potraviny o 1,3 % více peněz než v červnu. Naopak za pohonné hmoty inkasovali obchodníci o 0,1 % menší tržby, než jak tomu bylo o měsíc dříve v červnu.
Pražské burze se v minulém obchodním týdnu nedařilo. Index PX si tak za celý minulý obchodní týden ze své hodnoty odepsal 0,2 % na závěrečných 1591,9 bodů. Pražská burza tudíž po třech týdnech růstů mírně oslabila. Nejvíce se v minulém obchodním týdnu dařilo nápojářské společnosti Kofola, jež si za celý minulý obchodní týden do plusu připsala 11,71 % na konečných 334 korun za akcii. Naopak v minulém obchodním týdnu se nejvíce nedařilo českému výrobci bezpilotních letounů Primoco, kterému akcie za celý minulý obchodní týden klesly o 3,7 % na konečných 910 korun za akcii. Česká měna se v pátek odpoledne obchodovala za 25,07 korun za euro a za 22,53 korun za dolar. K euru tak naše měna v pátek odpoledne oproti čtvrteční seanci oslabila o 5 haléřů. K dolaru ale naopak koruna v pátek odpoledne oproti čtvrteční seanci posílila, a to o 4 haléře.
Hodnota 3M PRIBORu se k pátku 6. 9. 2024 oproti pátku 30. 8. 2024 z týdne předchozího se snížila z hodnoty 4,36 % na úroveň 4,33 %. I hodnota 3M EURIBORu se za stejné období snížila, a to z hodnoty 3,49 % na úroveň 3,46 %.
Americkým akciovým indexům se za celý minulý týden absolutně nedařilo. Index S&P 500 si tak za celý minulý obchodní týden ze své hodnoty odepsal 3,28 %, index Dow Jones za celý minulý obchodní týden odepsal 2,39 % a technologický index Nasdaq si ze své hodnoty za celý uplynulý týden odečetl dokonce výraznějších 4,71 %. V uplynulém obchodním týdnu se nedařilo ani akciovým indexům v Evropě. Německý index DAX si tak za celý minulý obchodní týden ze své hodnoty odečetl 3,20 %, britský index FTSE 100 si za celý minulý týden odepsal 2,33 % a francouzský index CAC 40 za celý minulý týden ztratil 3,65 %. Hlavní index Eurozóny, Euro Stoxx si pak za celý minulý obchodní týden ze své hodnoty odečetl dokonce 4,44 %. Ke konci minulého obchodního týdne (konkrétně tedy po páteční seanci) americké akciové tituly markantněji poklesly. To především kvůli ztrátám v sektorech technologií, spotřebního zboží a spotřebitelských služeb, které byly natolik velké, že poslaly akcie a právě i akciové indexy dolů. Na konci páteční seance tak index Dow Jones klesl o 1,01 %, index S&P 500 poklesl o 1,73 % a technologický index Nasdaq ztratil 2,53 %.
Nejhůře si po páteční seanci vedly akcie společnosti Broadcom, které ztratily citelných 10,36 % na konečných 137 dolarů za akcii. Společnost Tesla po páteční seanci také poklesla, a to o výraznějších 8,45 % na 210,73 dolarů za akcii. Index volatility CBOE, který měří volatilitu opcí S&P 500, ke konci minulého obchodního týdne naopak vzrostl, a to o 12,46 % na hodnotu 22,38. Futures zlata za prosincové dodání ke konci minulého obchodního týdne klesly o 0,71 % neboli o 17,95 dolaru na konečných 2 525,15 dolarů za trojskou unci. Americká ropa WTI s dodáním v říjnu ke konci minulého týdne klesla o 1,50 % neboli o 1,04 dolaru na konečných 68,11 dolarů za barel. I listopadový kontrakt na ropu Brent ke konci minulého obchodního týdne poklesl, a to o 1,68 % neboli o 1,22 dolaru na konečných 71,47 dolarů za barel černého zlata. EUR/USD zůstal ke konci minulého obchodního týdne beze změny na 1,11. Bitcoin ke konci minulého týdne uzavřel poblíž hranice 54 500 dolarů za BTC.