Jednou z nejdůležitějších zpráv minulého týdne je, že Ministerstvo financí prostřednictvím ministra financí sdělilo, že deficit státního rozpočtu naší země by měl v příštím roce být o sedmnáct miliard nižší než v roce letošním. Dosáhnout by tedy měl maximálně 235 miliard korun. S tím, že na tento rok je deficit státního rozpočtu naplánovaný na 252 miliard korun. Dále dle nedávné predikce Ministerstva financí česká ekonomika v tomto roce vzroste o 1,4 % a v příštím roce její růst dokonce zrychlí, a to na 2,6 %. Hodnota inflace se pak dle MF po většinu letošního roku bude držet pod 3 % a v roce 2025 již dokonce klesne pod 2,5 %. Kvůli stále přetrvávající silné poptávce po práci a poklesu inflace pak dle ministerstva letos dojde k obnovení růstu reálných mezd, a to o 3,6 %.
V průběhu minulého týdne byl také zveřejněn výhled na globální ekonomiku od ČNB. Ta by si měla udržet své hospodářské tempo, a dokonce dle nejnovější prognózy MMF i OECD vykáže světová ekonomika v příštím roce 3,2 % růst. Dobrou zprávou pro vyspělé ekonomiky tedy je, že jejich růst by měl dle MMF v roce 2025 mírně vzrůst z letos očekávaných 1,7 % na 1,8 %. Jakousi nadějí pro evropské hospodářství je pak očekávané zotavení německé ekonomiky. Největší ekonomika v Evropě by tak měla z předpokládaného letošního slabého růstu (0,2 %), již v roce 2025 růstově povyskočit, a to o 1,3 %. To se následně projeví i v pozitivním posunu růstových čísel v celé eurozóně, které by měl HDP v příštím roce vzrůst o 1,5 %. Za tímto předvídaným zlepšením dále také stojí velmi dobrá růstová očekávání pro Francii (1,4 %) a Španělsko (2,1 %). Pouze v jediné z větších ekonomik v eurozóně by pak měl být pomalejší ekonomický vývoj, a to v Itálii. Ta by si totiž v příštím roce měla udržet jen letošní očekávaný hospodářský růst, a to ve výši 0,7 %. Rozvíjející se rozvojové ekonomiky by si měly udržet svůj růst na 4,2 %. Dle výhledů MMF je pak inflační vlna za námi a ve většině vyspělých ekonomik by se již příští rok měla míra inflace dokonce přiblížit ke dvouprocentnímu inflačnímu cíli. Velice zajímavé ale také je, že zatímco ve většině světa vlna inflace kulminovala již v roce 2022, tak poměrně vysoká míra inflace se projevila až o rok později na Středním východě a v Asii a až teprve letos i v Latinské Americe.
Pražská burza a kondice CZK
Pražské burze se v minulém obchodním týdnu již potřetí v řadě opět dařilo. Hodnota indexu PX se tedy zvýšila o 0,1 % na závěrečných 1562,2 bodů. Nejvíce se minulém obchodním týdnu dařilo akciím energetické společnosti ČEZ, ta totiž v minulém obchodním týdnu posílila o 1,86 % na 931 korun za akcii. Následovaná společností Pilulka, jejíž akcie za celý minulý obchodní týden povyrostly o 1,69 % na konečných 180 korun za akcii. Naopak v minulém obchodním týdnu se nejvíce nedařilo pojišťovací skupině VIG, která si ze své hodnoty za celý minulý obchodní týden odečetla 1,16 % na konečných 765 korun za akcii. Druhým titulem, kterému se v minulém obchodním týdnu po delší době nedařilo, byla zbrojařská společnost Colt. Ta si tak za celý minulý obchodní týden ze své hodnoty odečetla 0,03 % na konečných 671 korun za akcii. Česká koruna ke konci minulého týdne vůči euru v porovnání se čtvrtečním závěrem posílila o šest haléřů na hodnotu 24,67 korun za euro. K dolaru pak naše měna posílila dokonce o 11 haléřů. K páteční páté hodině odpolední se tedy česká měna vůči dolaru obchodovala na hodnotě 22,74 korun za dolar.
Hodnota 3M PRIBORu se k pátku 24. 5. 2024 oproti pátku 17. 5. 2024 z týdne předchozího snížila z úrovně 5,19 % na hodnotu 5,15 %. I hodnota 3M EURIBORu se za stejné období snížila, a to z úrovně 3,82 % na hodnotu 3,80 %.
Světové trhy
V minulém obchodním týdnu se světové indexy v čele s indexem S&P 500 vyvíjely poměrně smíšeně. Index S&P 500 si tak za celý minulý obchodní týden připsal do zisku velice mírných 0,03 %, technologický index Nasdaq za celý minulý obchodní týden vzrostl o 1,41 % a index Dow Jones pak naopak za celý minulý obchodní týden ze své hodnoty ztratil 2,34 %. Americké akcie se ke konci minulého obchodního týdne v pátek odrazily od prudkých ztrát z předchozího dne, a to zejména kvůli zprávám o zlepšujícím se spotřebitelském výhledu ohledně míry inflace. Což následně vyslalo index Nasdaq do již pátého ziskového týdne v řadě. Trhy v minulém obchodním týdnu oceňovaly ze 49,4% šanci na snížení úrokových sazeb až na zářijovém zasedání Fedu. Což je tím pádem pokles z 54,8 % z předchozího týdne. Na což poukázal nástroj FedWatch. Gigant Goldman Sachs v průběhu minulého týdne také posunul svou predikci ohledně prvního uvolnění úrokových sazeb ze strany Fedu na září tohoto roku, a to z předchozí prognózy, která hovořila o snížení úrokových sazeb již v červenci. To pak zejména z důvodu, že končící výsledková sezóna všech velkých amerických společností dopadla z velké části velice dobře, jelikož 77,9 % ze 480 společností v indexu S&P 500, které vykázaly své zisky, překonala očekávání trhu. Spotové zlato ke konci minulého obchodního týdne vzrostlo o 0,2 % na 2 332,77 dolarů za trojskou unci. Futures na zlato s expirací v červnu naopak ke konci minulého obchodního týdne klesly o 0,1 % na 2 333,85 dolarů za trojskou unci. Bitcoin pak v závěru minulého týdne uzavřel nad hranicí 68 500 dolarů za BTC.