Již tento týden ve středu odpoledne se dozvíme, jak bude bankovní rada ČNB na svém letošním druhém měnově-politickém zasedání hlasovat ohledně úrokových sazeb. Již v minulém týdnu všech sedm členů bankovní rady ČNB potvrdilo svou účast na blížícím se měnově-politickém zasedání v tomto týdnu. Hovoří se až o třech variantách snížení úrokové sazby, a to jak o 25 bazických bodů, tak o 50 baz. bodů či dokonce i o 75 baz. bodů. Pravděpodobnost varianty snížení o 0,75 % ale za poslední dny, co se jednotlivých prognóz týká, spíše klesá. Je to dáno zejména tím, že rapidnější snížení úrokových sazeb ze strany ČNB může výrazněji oslabit korunu. Ta by pak mohla právě po razantnějším snížení úrokových sazeb zvyšovat nákladovou neboli dovozovou inflaci. Což by se pak mohlo dotknout zejména pohonných hmot, materiálů či případně dalších energií. Tato skutečnost by následně mohla vést k růstu cen vstupů a zvyšovat tedy celkovou hodnotu inflace.
Další důležitou zprávou nedávných dní je, že tržby v maloobchodě v lednu v ČR dle ČSÚ podruhé za sebou meziročně stouply. Již v prosinci tak tržby z meziročního srovnání poprvé vzrostly po 19 měsících poklesů a v lednu růst maloobchodních tržeb zrychlil na 2,4 % z prosincových 1,2 %. Z meziměsíčního pohledu se tak maloobchodní tržby bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel zvýšily o 1 %. Na lednovém meziročním růstu tržeb se dle statistiků podílel především prodej nepotravinářského zboží, pohonných hmot a potravin. Tržby za potraviny pak v lednu zaznamenaly meziroční růst po dlouhých 20 měsících poklesů! K růstu maloobchodních tržeb tedy nejvíce přispěl prodej prostřednictvím internetu. Za nepotravinářské zboží maloobchodní tržby oproti loňskému lednu vzrostly o 4 %. Za pohonné hmoty pak tržby v lednu vzrostly o 2,3 % a za samotné potraviny o 0,4 %. Neméně důležitý report posledních dní také je, že ceny v průmyslu v ČR v únoru dle zveřejněných dat ČSÚ z meziročního srovnání klesly o 0,9 %. Z meziměsíčního pohledu se ale naopak zvýšily o 0,5 %. Ceny stavebních prací z meziročního srovnání stouply, a to o 1,6 %. Z meziměsíčního pohledu pak ceny zemědělských výrobců v únoru vzrostly o 0,7 %, ale meziročního pohledu se ale naopak snížily, a to o 18,7 %. Jde tak o pokles již desátý měsíc po sobě. Ceny výrobců jsou velice podstatným údajem, jelikož se promítají do konečných cen v obchodech a mají tak tím pádem nezanedbatelný vliv na cenovou hladinu zboží a služeb v ČR.
Pražské burze se minulý obchodní týden poměrně dobře dařilo. Index PX si tak v minulém obchodním týdnu do zisku připsal 1,2 %. Nejvíce se v minulém týdnu dařilo akciím skupiny ČEZ, ty si totiž za celý minulý obchodní týden do zisku připsaly 3,08 % na konečných 871 korun za akcii. Následované akciemi společností Erste Group, které si v minulém obchodním týdnu ke své hodnotě připsaly 2,13 % na konečných 970,30 korun za akcii. Naopak nejvíce se v minulém obchodním týdnu nedařilo společnosti Pilulka. Ta si ze své hodnoty v minulém týdnu odepsala 2,65 % na konečných 220 korun za akcii.
Hodnota 3M PRIBORu se k pátku 15. 3. 2024 z minulého týdne oproti pátku 8. 3. 2024 z týdne předchozího snížila z úrovně 5,94 % na hodnotu 5,89 %. I hodnota 3M EURIBORu se za stejné období snížila, a to z úrovně 3,94 % na hodnotu 3,92 %.
V minulém obchodním týdnu se světovým akciovým indexům poměrně dobře nedařilo. Index S&P 500 tak za celý minulý týden ztratil 0,13 %, index Dow Jones v minulém obchodním týdnu klesl o 0,02 % a technologický index Nasdaq ze své hodnoty ztratil 0,73 %. Akcie se tedy v minulém obchodním týdnu potýkaly s poklesy zejména proto, že v průběhu minulého týdne zveřejněné údaje o amerických spotřebitelských cenách a cenách výrobců naznačovaly, že inflace zůstává poměrně vysoká. Což tudíž tlumí očekávání účastníků trhu ohledně toho, že by Fed mohl snížit úrokové sazby do svého červnového zasedání. Trhy tak v minulém týdnu dle nástroje FedWatch oceňovaly s 59,2 % pravděpodobností tu variantu, že by mohl Fed v červnu snížit úrokové sazby alespoň o 25 bazických bodů. Což byl ale oproti minulému týdnu poměrně velký pokles míry pravděpodobnosti. Ceny ropy ke konci minulého obchodního týdne klesly, a to den poté, co ve čtvrtek minulého týdne poprvé od listopadu překonaly hranici 85 dolarů za barel černého zlata. Americká ropa se tak v závěru minulého obchodního týdne poklesla o 0,27 % na konečných 81,04 dolarů za barel a ropa Brent poklesla o 0,09 % na konečných 85,34 dolarů za barel ropy. Zlato v průběhu minulého obchodního týdne klesalo ze svých nedávno dosažených rekordních maxim, a to zejména z důvodu blížícího se zasedání Fedu. Ke konci minulého týdne v pátek nakonec spotové zlato vzrostlo, a to o “pouhých” 0,1 % na 2 163,98 dolarů za unci. Zajímavostí minulého týdne je, že ostatní drahé kovy v závěru týdne výrazněji rostly, a dokonce svými růsty následně překonaly právě i zlato. Futures na platinu tak v minulém týdnu vzrostly o 0,2 % na závěrečných 932,50 dolarů za unci. Futures na stříbro pak v závěru minulého týdne vzrostly o 0,6 %, a to na konečných 25,212 dolarů za unci. Bitcoin v minulém obchodním týdnu pokračoval v růstu na nová maxima. Nejznámější kryptoměna světa tak již minulou středu ráno překonala hranici 73.000 dolarů za BTC. K růstu této kryptoměny přispívá především zájem investorů a obchodníků o nově schválené bitcoinové ETF fondy obchodované na burzách. K růstu bitcoinu také ale přispívají i vyhlídky, že velké centrální banky v čele s Fedem brzy začnou snižovat své úrokové sazby.