V minulém týdnu byla zveřejněna velice důležitá zpráva o českém hospodářství v loňském roce. Dle zveřejněných údajů ČSÚ česká ekonomika v minulém roce klesla o 0,2 %. V posledním kvartálu ale z meziročního srovnání česká ekonomika vzrostla, a to o 0,2 %. Český statistický úřad totiž v průběhu minulého týdne upřesnil svůj předchozí údaj z počátku března. Ten tedy počítal s celoročním poklesem hrubého domácího produktu (HDP) o 0,4 % a v posledním čtvrtletí o 0,2 %. Zveřejněné údaje tak potvrzují rostoucí spotřebu českých domácností, která by měla v tomto roce přinést již viditelné hospodářské oživení. Loňský pokles české ekonomiky o 0,2 % následoval po dvou letech růstu, jelikož v roce 2021 stoupl HDP naší země o 3,5 % a v roce 2022 HDP rostl o 2,4 %. Meziroční růst ekonomiky v loňském čtvrtém čtvrtletí následoval po třech čtvrtletích poklesů s tím, že nejvýraznější pokles byl ve třetím kvartálu, a to o 0,6 %. Tento kvartál tak byl v loňském roce i jediným kvartálem ze všech, ve kterém se HDP snížil i z mezičtvrtletního pohledu. V následujícím čtvrtém kvartálu minulého roku pak ale hrubý domácí produkt z mezičtvrtletního srovnání vzrostl, a to o 0,4 %.
V minulém týdnu byla také zveřejněna data ohledně důvěry v českou ekonomiku. Důvěra v českou ekonomiku po dvou měsících poklesů v březnu stoupla a je tedy na nejvyšších hodnotách od loňského května. Souhrnný indikátor důvěry se tak z meziměsíčního srovnání zvýšil o 3,6 bodů na hodnotu 94,2 bodů. Vzrostla totiž jak důvěra u podnikatelů, tak i u spotřebitelů. Březnová data ohledně zlepšení důvěry v tuzemskou ekonomiku tudíž ukazují, že hospodářství v naší zemi začíná znovu po delší době opět ožívat. Důvěra spotřebitelů se zvýšila již potřetí za sebou. V březnu tak důvěra oproti únoru vzrostla o 5,9 bodů, a to na hodnotu 99,9 bodů. Důvěra v české hospodářství tedy dosáhla nejvyšší úrovně od října 2021. Ve srovnání s únorem se snížil počet lidí očekávajících zhoršení celkové ekonomické situace v následujících 12 měsících. Naopak výrazně více v březnu přibylo lidí, kteří dokonce v dohledných měsících předpokládají zlepšení své finanční situace. Indikátor důvěry podnikatelů pak v březnu oproti únoru stoupl o 3,1 bodů na konkrétní hodnotu 93 bodů. Důvěra v českou ekonomiku českých podnikatelů v průmyslu se v březnu zvýšila o 3,7 bodů na hodnotu 88,9 bodů. Zvýšila se také i důvěra v českou ekonomiku podnikatelů v obchodě, a to o 4,9 bodů na hodnotu 93 bodů.
Pražské burze se v minulém obchodním týdnu poměrně dobře dařilo. Index PX tak ve zkráceném minulém obchodním týdnu vzrostl o 1,6 % na závěrečných 1515,2 bodů. Vzrostl tedy nejvíce za téměř 16 let, tedy od června roku 2008. Za celé první čtvrtletí tohoto roku tak pražská burza posílila o 7,2 %. Nejvíce se v minulém obchodním týdnu dařilo společnosti Moneta Money Bank. Ta si totiž v minulém obchodním týdnu do zisku připsala nárůst o 3,34 % na konečných 102 korun za akcii. Následovaná akciemi společnosti Philip Morris, které za celý minulý obchodní týden posílily o 3,26 % na konečných 15 820 korun za akcii. Nejúspěšnějším titulem od začátku letošního roku je pak společnost Komerční banka, která za celý první kvartál letošního roku povyrostla o 15,94 % na konečných 840 korun za akcii. Naopak za celý první kvartál si ze všech titulů pražské burzy ze své hodnoty nejvíc odečetla skupina ČEZ, a to konkrétně 12,68 % na 837 korun za akcii.
Hodnota 3M PRIBORu se ke čtvrtku 28. 3. 2024 z minulého týdne oproti pátku 22. 3. 2024 z týdne předchozího zvýšila z úrovně 5,59 % na hodnotu 5,61 %. Naopak hodnota 3M EURIBORu se za stejné období snížila, a to z úrovně 3,90 % na hodnotu 3,89 %.
Akciové indexy S&P 500 a Dow Jones ve čtvrtek minulého obchodního týdne uzavřely na nových rekordních maximech a zaznamenaly tak svůj nejlepší výkon od roku 2009. V pátek minulého obchodního týdne vzrostl index Dow Jones o 47 bodů neboli o 0,1 % na rekordních 39 807,37 bodů. Index S&P 500 pak v minulém obchodním týdnu vzrostl o 0,1 % a uzavřel tak na rekordních 5 254,35 bodech. Naopak technologický index Nasdaq Composite v minulém obchodním týdnu klesl o 0,2 %. Za celé první čtvrtletí letošního roku index S&P 500 stoupl o přibližných 10 %. Což je tudíž pro tento index nejvyšší zisk za první kvartál od roku 2019. Index Dow Jones pak za první kvartál letošního roku vzrostl téměř o 6 % a dosáhl tak svého nejlepšího výkonu od roku 2021. Dle zveřejněné zprávy ohledně HDP pak americká ekonomika rostla ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku rychleji, než se dříve odhadovalo. Ve čtvrtek zveřejněný report totiž ukázal, že hrubý domácí produkt USA se ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku zvýšil o 3,4 %. S tím, že dříve se tedy odhadovalo pouhých 3,2 %. Japonský akciový index Nikkei 225 za minulý fiskální rok posílil o rekordních 12,328 bodů a vzrostl tedy o 44 %. Již ve druhé polovině února index Nikkei prolomil úroveň, na kterou se svou hodnotou naposledy dostal v roce 1989. Japonským akciím tak v růstu pomáhal především velký zájem ze strany zahraničních investorů a obchodníků. Dynamický růst japonských akcií pak také nepřímo podporoval zejména slabší kurz jenu a v neposlední řadě i očekávání, že japonská centrální banka (BoJ) bude i nadále pokračovat v uvolněné měnové politice. Pět předních německých hospodářských institutů pak v minulém týdnu uvedlo, že Německo v tomto roce vykáže růst hrubého domácího produktu (HDP) pouze o 0,1 %. Přitom ještě vloni na podzim tyto instituty předpovídaly růst německé ekonomiky v letošním roce o 1,3 %. Tyto predikce tak jsou pro největší ekonomiku Evropy poměrně špatnou zprávou.
Ceny zlata se ke konci minulého obchodního týdne ustálily a dostaly se blízko rekordního maxima. Bylo to zejména z důvodu, že obchodníci a investoři nakupovali zlato především kvůli eventuálním hrozbám vyšší inflace, a tím pádem možným ponecháním úrokových sazeb Fedem na vyšších úrovních. Spotové zlato se tak ke konci minulého týdne ustálilo na konečných 2 195,34 dolarech za trojskou unci. Futures na zlato s dubnovou expirací se ke konci minulého obchodního týdne ustálily na 2 215,80 dolarech za trojskou unci. Cena bitcoinu na začátku tohoto týdne klesla zpět pod hranici 70 000 dolarů za BTC. Stalo se tak zejména kvůli vyšší volatilitě trhu před velice dlouho očekávanou událostí tzv. bitcoin halvingem neboli půlením, která se očekává již ke konci dubna.