Minulý týden se guvernér ČNB A. Michl v médiích vyjádřil k inflaci a s ní souvisejícím úrokovým sazbám. Guvernér ohledně úrokových sazeb zmínil, že do té doby, než bude mít bankovní rada jistotu, že se inflace blíží ke dvěma procentům, bude rada držet základní úrokovou sazbu stále na vyšších hodnotách. A to tedy na sedmiprocentní hranici. Dvouprocentní hodnotu inflace pak guvernér predikuje již na polovinu příštího roku. Do té doby bude ale chtít bankovní rada dle A. Michla držet úrokové sazby na obdobné úrovni, jako je tomu nyní. Do konce roku dle jeho vyjádření nemáme počítat se snížením úrokových sazeb, a to nejspíš ani o pár bazických bodů. Na nejbližším zasedání, které proběhne již příští týden ve čtvrtek, tedy počítejme s opětovným ponecháním dvoutýdenní repo sazby na sedmi procentech. Guvernér se také vyjádřil k dlouhodobějšímu horizontu ohledně nastavení úrokových sazeb v budoucnu. Sazby by totiž měly býti po dobu několika let, kdy bude pohromadě nynější složení bankovní rady, spíše na vyšších úrovních, než jak tomu bylo za posledních deset let. Tehdy byly úrokové sazby několik let po sobě na výrazně nižších úrovních, než je tomu právě v dnešní době. Aktuální složení bankovní rady tak bude většinově pohromadě přibližně pět let, po kterých tedy bude dle slov guvernéra spíše jestřábího tónu. To znamená, že rada bude úrokové sazby držet spíše na zmiňovaných vyšších úrovních, úměrně ale k ekonomickým okolnostem. (pozn. red.: Nejdéle sloužícímu členovi nynější bankovní rady T. Holubovi končí šestiletý mandát až koncem listopadu příštího roku. Jinak je valná většina členů bankovní rady poměrně nedávno obměněna.)
Dále se minulý týden v rámci novinek a událostí z monetární politiky uskutečnil jeden významný krok ČNB. Minulý týden ve čtvrtek se bankovní rada ČNB rozhodla ke snížení sazby tzv. proticyklické kapitálové rezervy pro expozice umístěné v České republice na úroveň 2 %. Bankovní rada se na tomto kroku shodla zejména z důvodu postupného snižování cyklických systémových rizik v bilancích bankovního sektoru. Odsouhlasenou sazbu tak budou muset povinně dodržovat všechny komerční banky v ČR již od 1. října tohoto roku. Bankovní rada ČNB tak na základě svého rozhodnutí vzala do úvahy současnou pozici české ekonomiky ve finančním cyklu, rozsah nahromaděných úvěrových rizik v bilanci bankovního sektoru a vývoj jeho zranitelnosti.
Kondice CZK
Česká měna minulý týden v pátek odpoledne posílila jak k euru, tak i k dolaru. K euru naše měna oproti předchozímu dni k páteční sedmnácté hodině posílila o pět haléřů na závěrečných 24,48 korun za euro. K dolaru pak Česká koruna v páteční odpoledne oproti předchozímu dni posílila o čtyři haléře na konečných 22,95 koruna za dolar.
Hodnota 3M PRIBORu z pondělí 18. 9. minulého týdne oproti pondělku 11. 9. týdne předchozího klesla o 0,1 %, a to tedy ze 7,09 % na 7,08 %. K úterý 19. 9. z tohoto týdne se ale hodnota 3M PRIBORu zvýšila o 0,1 % a dorovnala tak hodnotu 7,09 % z minulého týdne.
Světové trhy
Index S&P 500 ze své hodnoty minulý týden ztratil 0,2 %. Technologický index Nasdaq Composite minulý týden poklesl o 0,4 %, a to po výraznějším poklesu z konce obchodního týdne, kdy v pátek poklesl o 1,6 %. Index Dow Jones za celý minulý obchodní týden naopak vzrost o 0,1 %, a to i přes citelnější páteční ztrátu o 0,8 %. Velký nárůst minulý týden zaznamenala na trzích debutující společnost Arm Holdings, jejíž akcie ve čtvrtek vyletěly téměř o 25 % nad svou debutovou cenu. Tato reakce je tak velmi pozitivním znamením i pro další připravované IPO. Konkrétně se jedná o platformu Instacart, která si v tomto týdnu také odbyde svou premiéru na burze v rámci IPO. Minulý pátek poměrně výrazně vzrostly ceny ropy, které se tak vyšplhaly na nejvyšší hodnoty od začátku listopadu z minulého roku. To hlavně v reakci na lepší ekonomické údaje od jedno z největších čistých dovozců černého zlata, Číny, než byly investory očekávány. Jednalo se zejména o lepší čínskou průmyslovou výrobu za srpen, která bude pro svůj chod potřebovat výrazně více ropy. Proto se s velkou pravděpodobností bude v dohledné době zvedat i poptávka po ropě. Tato skutečnost se tedy na trzích s ropou projevila právě v pátečním investorském sentimentu. Trhy s ropu byly podpořeny i díky zvýšení maloobchodních tržeb v USA. Oba benchmarky ropy tak oproti předchozímu týdnu vzrostly přibližně o 4 %.
V tomto týdnu bude jednoznačně nejdůležitější událostí středeční zasedání Fedu. Všeobecně se očekává, že americká centrální banka na konci svého dvoudenního zasedání ponechá tento týden sazby beze změny. Velká část investorů a obchodníků předpokládá, že je velmi nepravděpodobné, že by členové Fedu na středečním zasedání FOMC opět zvýšili úrokové sazby. Pokud by se tak opravdu stalo a nechal by Fed úrokové sazby v USA beze změny, znamenalo by to konec nejagresivnějšího cyklu zpřísňování měnové politiky Fedem za poslední dekády. Na eventuální nezvýšení sazeb by tedy mohly reagovat indexy a akcie posílením. Bylo by to především z důvodu, že zvýšení úrokových sazeb většinou snižuje hodnotu aktiv, a to nejen v USA. Zvýšením úrokových sazeb se totiž oslabuje jejich výkonnost a potenciální atraktivita v porovnání s úročenými bankovními vklady. Jelikož se ale předpokládá, že Fed na zasedání FOMC sazby nezvýší, mohl by tak nastat opak.