V týdnu byla zveřejněna hodnota inflace za únor, která poklesla k tzv. inflačnímu cíli ČNB přesně na úroveň 2 % a oproti lednu se snížila o 0,3 %. Aktuální hodnota inflace v ČR je tedy na nejnižší úrovni od prosince roku 2018. Na snížení měly z meziročního pohledu vliv především ceny potravin a nealkoholických nápojů. Z meziměsíčního srovnání spotřebitelské ceny v únoru vzrostly o 0,3 %, naopak proinflačně stále působily zejména ceny v kategorii bydlení. Jedná se zejména o ceny nájemného, které z meziročního pohledu stouply téměř o 7 %, a i o ceny elektřiny, které se pak v únoru z meziročního srovnání zvýšily přibližně o 13 %. Z meziročního srovnání ale naopak o pár procent klesly ceny zemního plynu. Zvýšily se i ceny za služby v kategorii pohostinství a gastro, a to téměř o 9 %. Z meziročního pohledu v únoru zdražily i služby v rámci ubytování, a to o přibližných 10 %. Z meziměsíčního srovnání pak v únoru citelněji stouply ceny pohonných hmot, které tak měly z meziměsíčního pohledu na vývoj míry inflace velice výrazný vliv.
Jak jsem již ale i v minulosti psal, tak je zde několik faktorů, které mohou na míru inflace působit stále proinflačně i v dohledné době. Jedná se zejména o růst mezd, možný pokračující růst cen pohonných hmot, růst cen v kategorii bydlení a především pak výše cen nájemného či v neposlední řadě může hodnotu inflace tlačit mírně nahoru také i slábnoucí koruna. Ta může v dohledných měsících oslabit až k úrovni 26 korun za euru, a to především kvůli již započatému snižování úrokových sazeb ze strany ČNB. Ta se k tomu kroku chystá i na dalších zasedáních bankovní rady. Výraznější oslabování koruny by pak totiž mohlo výrazněji prodražovat dovážené zboží a suroviny. Projevit se to následně může především u cen pohonných hmot či dovážených produktů. Další velice důležitou zprávou posledních dní je, že se v minulém týdnu bankovní rada ČNB rozhodla pro snížení tzv. sazby proticyklické kapitálové rezervy, a to na 1,75 %. K tomuto rozhodnutí ji především vedl pokračující pokles cyklických systémových rizik v bilanci bankovního sektoru. Tuto sazbu tak budou komerční banky v ČR muset povinně dodržovat již od 1. dubna.
Pražské burze se po předchozím obchodním týdnu, kdy si odepsala přes dvě procenta, v minulém obchodním týdnu opět poměrně dobře dařilo. Index PX si tak v minulém obchodním týdnu ke své hodnotě připsal 0,2 % na závěrečných 1463,2 bodů. Nejvíce se v minulém obchodním týdnu dařilo skupině ČEZ, ta si totiž do zisku po delší době připsala přes pět procent, konkrétně 5,1 % a zakončila tak minulý obchodní týden na hodnotě 845 korun za akcii. Celková ztráta energetické společnosti ČEZ se tedy od počátku roku snížila z téměř 16 % na 11,8 %. Následovala ji pojišťovací skupina VIG, která v minulém týdnu na hodnotě stoupla o 3 % na konečných 701 korun za akcii. Naopak v minulém obchodním týdnu se nedařilo společnosti Pilulka, jejíž akcie si ze své hodnoty odečetly 5,44 % na konečných 226 korun za akcii.
Hodnota 3M PRIBORu se k pátku 8. 3. 2024 z minulého týdne oproti pátku 1. 3. 2024 z týdne předchozího snížila z úrovně 5,98 % na hodnotu 5,94 %. Naopak hodnota 3M EURIBORu se za stejné období zvýšila, a to z úrovně 3,93 % na hodnotu 3,94 %.
V minulém obchodním týdnu se rozšířeným akciovým indexům v čele s indexem S&P 500 citelněji nedařilo. Index S&P 500 si tak v minulém obchodním týdnu ze své hodnoty odepsal 0,26 %. Technologický index Nasdaq si v minulém týdnu odečetl 1,17 % a index Dow Jones pak v minulém týdnu poklesl o 0,93 %. Naopak oproti americkým akciovým indexům se v minulém týdnu poměrně dařilo, což je i také velkou zajímavostí minulého obchodního týdne, téměř všem velkým indexům v Evropě v čele s Německým indexem DAX 40. A až na minulý obchodní týden, který pro akciové indexy v USA nedopadl pozitivně, je pokračující rostoucí trend na amerických akciových indexech podporován především největšími akciovými giganty neboli tzv. megacaps. Například 10 nejlepších amerických akcií tvoří aktuálně 33 % celé tržní kapitalizace indexu S&P 500. Tím pádem se hodnota tohoto indexu za poslední rok zvýšila o 30 %.
Velmi důležitou zprávou, která je pro Fed ohledně nastavování úrokových sazeb vyjma míry inflace také velice rozhodující, jsou data ohledně bilanci pracovních míst v USA. A jelikož právě dle pátečního reportu ministerstva práce růst pracovních míst v únoru v USA zrychlil, ale naopak růst míry nezaměstnanosti a růstu mezd se nad očekávání zmírnily, napomohl tak tento fakt v minulém týdnu podpořit argument ohledně již možného snížení úrokových sazeb ze strany Fedu na svém červnovém zasedání. Pracovní místa mimo zemědělství se totiž za minulý měsíc navýšily o 275 000 nových pracovních míst. S tím ale, že právě velká část ekonomů předpovídala vytvoření pouhých 200 000 nových pracovních míst v USA.
Ceny zlata se ke konci minulého týdne ustálily na svém rekordním maximu. Jelikož poprvé v historii, byť nakrátko, překonaly mezník 2 200 dolarů za trojskou unci, konkrétně 2 202,35 dolarů za trojskou unci. Svou výraznou výkonností si tudíž zlato za celý uplynulý obchodní týden připsalo do zisku úctyhodná 4 %. Stalo to tak hlavně z důvodu narůstajícího optimismu ohledně již velice očekávaného započetí snižování úrokových sazeb velkými centrálními bankami. Druhým faktorem, který žene tento vzácný kov velice markantně nahoru, je stále pokračující geopolitické napětí nejen na Blízkém východě a ve východní Evropě, ale také i v rámci silného a neutuchajícího napětí mezi Čínou a Taiwanem. Což následně vede ke zvýšené poptávce po zlatu jakožto po tzv. bezpečném přístavu pro potenciální investici. Futures na zlato tak ke konci minulého obchodního týdne vzrostly o 0,8 % na konečných 2 178,6 dolarů za trojskou unci. A to poté, co futures na zlato dosáhly právě již zmíněného historického maxima z průběhu minulého týdne. V minulém týdnu jsme také zaznamenali rekord i u bitcoinu. Ten totiž v pátek minulého týdne překonal svou hodnotou magickou hranici 70 000 dolarů za BTC. K růstu bitcoinu totiž přispívají jak technologické akcie a jejich velice dobrá kondice, tak i zejména v poslední době investory a obchodníky poměrně oblíbené bitcoinové ETF fondy.