Již po příštím týdnu proběhne 3. 8. další měnově-politické zasedání bankovní rady ČNB, na kterém se opět bude jednat ohledně výše úrokových sazeb. S největší pravděpodobností, jak jsem i nedávno zmiňoval, se základní úroková sazba ponechá beze změny, a to tedy na stávajících sedmi procentech. Byť navzdory tomu, že růst nominálních mezd za poslední kvartály stoupal, a to meziročním tempem převyšující 8,5 %. Tempo růstu mezd je ale i tak stále pod deseti procenty, což je pro velkou část radních velmi důležitý mezník, který je potřeba pravidelně sledovat. Reálné mzdy, ty, které odpovídají tzv. kupní síle mezd naopak za poslední dobu citelně klesaly již několik měsíců v řadě. Češi si tak ve výsledku koupí méně, i když hodnota inflace za poslední měsíce postupně klesá. Navíc stále poměrně vysoký, ač jednociferný růst mezd na ceny spotřebního koše může stále působit proinflačně (s dalšími případnými faktory tak držet míru inflace v průběhu druhé poloviny sice pod deseti procenty), ale již bez svižnějšího poklesu, jako jsme tomu byli svědky právě za poslední měsíce.
Zároveň se ale za poslední období na trhu práce projevuje nedostatek pracovní síly, a to zejména v průmyslovém sektoru, jehož kondice se ale právě za poslední měsíce opět mírně obnovuje. Ta byla v minulém roce ovlivněna i z důvodu zvýšené náročnosti v rámci vstupních nákladů, a především pak hlavně u energií. Nedostatek pracovníků či zaměstnanců se již projevuje a v dohledné době tak může citelněji bránit v opět se postupně rozbíhající průmyslové produkci.
Co se týče hodnoty červnové inflace, tak z meziročního srovnání klesla na 9,7 %. Z meziměsíčního pohledu pak naopak ceny spotřebního koše vzrostly o 0,3 %. Míra inflace tak byla ovlivněna zejména vyššími cenami v kategorii rekreace a kultury. Oproti květnu pak ale červnová inflace klesla o 1,4 %. V kategorii rekreace a kultury tak byly vyšší především sezónní ceny dovolených s komplexními službami, a to konkrétně o 8,7 %. V kategorii bydlení vzrostly především ceny elektřiny, a to o 0,5 %. Ostře sledované ceny potravin se pak jako celek ve srovnání s květnem vesměs prakticky nezměnily. Ceny zboží jinak vzrostly o 0,1 % a ceny služeb o 0,8 %.
Jak bylo již zmíněno, z meziroční pohledu inflace klesla na 9,7 %. Zpomalení růstu spotřebitelských cen tak bylo meziročně ovlivněno nejmarkantněji cenami potravin a kategorií bydlení. Citelnější zmírnění růstu cen z meziročního pohledu v kategorii bydlení tak v červnu zaznamenaly ceny výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu na 10 %, v květnu to bylo 12,4 %, zemního plynu na 39,8 %, ten byl předchozí měsíc na 47,6 % a tuhých paliv na 35,2 %, ty byly v květnu na 39,4 %. Na meziroční červnový růst cen zboží a služeb v ČR pak měly velký vliv ceny nájemného z bytu, které vzrostlo o 6,9 %, vodného o 16,3 % a stočného o 26,9 %, vzrostly také ceny silové elektřiny, a to o 24,6 %. U tepla a teplé vody dokonce o značných 40,7 %. Naproti tomu na postupném snižovaní hodnoty inflace, a to již čtvrtý měsíc v řadě, se velmi markantně propisují ceny pohonných hmot a olejů, které z meziročního srovnání mírnily hodnotu inflace i v červnu, jelikož byly právě v červnu meziročně nižší o 25 %.
Pražská burza a kondice CZK
Pražská burza ke konci minulého týdne posílila čtyřikrát po sobě a přidala tak v pátek do plusu půl procenta na závěrečných 1310,9 bodů. Indexu PX minulý týden posílil o 0,7 % a narostl tak mezitýdenně nejvíce od letošního dubna s tím, že největším tahounem indexu byl bankovní sektor. Nejvíce ze všech obchodovaných titulů na pražské burze vyrostla pilulka.cz, která za celý obchodní týden posílila o 10,34 % na 454 Kč za akcii. Naopak v minulém týdnu se nedařilo společnosti Philip Morris, jejíž akcie ztratily na hodnotě 0,94 %. Kurz české koruny k euru minulý týden zakončil páteční obchodování na hodnotě 23,78 CZK/EUR. K americkému dolaru česká měna posílila a v pátek minulého týdne tak zakončila vůči USD na nejsilnější hodnotě za poslední tři měsíce, v pozdní odpoledne se tak česká koruna dostala na hodnotu na 21,15 korun za dolar.
3M PRIBOR
Aktuální hodnota 3M PRIBORu je k 17. 7. na úrovni 7,11 %. Oproti pondělí 10. 7. z minulého týdne je nynější hodnota 3M PRIBORu o 0,2 % nižší.
Světové trhy
Akcie a hlavní rozšířené indexy obchodované na Wall street po páteční seanci zakončily obchodní týden v zelených číslech. V obchodním týdnu, ve kterém rezonoval spíše pozitivní investorský sentiment, který vycházel z očekávání, že by Fed mohl na svém blížícím se zasedání FOMC postupně začít v reakci na klesající inflaci snižovat úrokové sazby. Byť Index S&P 500 na konci páteční seance klesl o 0,10 %, zakončil ale nakonec celý obchodní týden na 4 505,42 bodech a připsal si tak za celý minulý týden 2,42 %.
Index Dow Jones si připsal 2,29 % a zakončil minulý týden na 34 509,03 bodech. Technologický index Nasdaq Composite si připsal zajímavých 3,32 % a uzavřel obchodní týden na 14 113,70 bodech. Dow Jones tak svou konečnou hodnotou z minulého týdne zaznamenal svůj nejvýraznější týdenní zisk od března tohoto roku, kdy banky reportovaly své výsledky ohledně hospodaření za první kvartál, a to tehdy většinou s výrazně lepšími čísly, než bylo investory očekáváno.
Výnosy u amerických desetiletých státních dluhopisů stouply na konci minulého týdne na 3,834 %. Akcie banky JPMorgan Chase & Co a Wells Fargo minulý týden po silných výsledcích vzrostly, zatímco UnitedHealth a PepsiCo také zaznamenaly nárůst akcií z důvodu lepších výsledků, než byly investory očekávány. V tomto týdnu bude stále probíhat či již probíhá výsledková sezóna amerických bankovních gigantů jako jsou Bank of America, Morgan Stanley, či Goldman Sachs, kteří své výsledky hospodaření budou reportovat již tento týden ve středu. Další z velkých společností, která bude reportovat své výsledky, je zbrojařský hegemon Lockheed Martin.
Výsledková sezóna u tzv. Big Tech začíná tuto středu a první firmy, které budou reportovat výsledky budou Tesla a Netflix. Další společnosti, a to IBM a United Airlines budou reportovat také ve středu. Konec týdne se svými reporty v rámci výsledkové sezony tzv. Earnings uzavřou společnosti Johnson & Johnson, American Airlines a American Express.