Důležitou zprávou z minulého týdne je, že ČNB nakoupila ve druhém kvartálu letošního roku přibližných šest tun zlata a ke konci pololetí tak množství tohoto drahého kovu dosáhlo v rezervách ČNB již poměrně výrazných 1,334 milionu trojských uncí. Toto množství odpovídá 41,49 tunám toho vzácného kovu. Za posledních 12 měsíců se zlaté rezervy ČNB více než zdvojnásobily. V prvním čtvrtletí narostl objem zlata na 1,144 milionu trojských uncí, tedy 35,58 tuny. Ve druhém čtvrtletí pak ČNB nákupy tohoto žlutého kovu ještě posílila. Jeho objem v rezervách ČNB tudíž vzrostl na 1,334 milionu trojských uncí. Aktuální hodnota zlata v rezervách je 3,1 miliardy dolarů, což odpovídá přibližně 71,4 miliardám českých korun. Ještě ke konci loňského roku pak ČNB měla ve svých rezervách 986 000 trojských uncí, tedy 30,67 tuny zlata. Jeho hodnota tedy byla dvě miliardy dolarů, což odpovídalo 47,1 miliardám korun. S tím, že už v průběhu minulého roku centrální banky po celém světě přikoupily do svých útrob 1037 tun zlata. To je tím pádem druhý nejvyšší nákup za pouhý jeden rok v celé historii, a to hned po rekordním roce 2022. Tehdy centrální banky po celém světě nakoupily dohromady zlato do svých rezerv v celkovém objemu 1082 tun. Sám guvernér ČNB A. Michl také již několikrát zmínil, že by se zlaté rezervy ČNB měly postupně zvyšovat, a to až ke 100 tunám zlata, které by měl mít stát ve svých sejfech v budoucnu k dispozici. Zlato by tak tím pádem představovalo přibližně 5 % celkových devizových rezerv ČNB.
Další důležitou zprávou minulého týdne je, že ceny průmyslových výrobců v ČR dle ČSÚ v červnu stejně jako o měsíc dříve v květnu z meziročního srovnání vzrostly, a to o 1 %. V sektoru zemědělství se tak výrobní ceny snížily již čtrnáctý měsíc v řadě a v červnu tudíž ceny pokles zpomalily na 7,5 %. Ceny tržních služeb pro podniky byly z meziročního srovnání vyšší, a to o 3,5 %. Ceny výrobců tak tedy naznačují budoucí vývoj cen pro české spotřebitele. Vývoj výrobních cen nedává ale důvod ke zdražení potravin, jelikož ceny v průmyslu spíše uklidnění inflace potvrzují. Ve srovnání s květnem tedy ceny v průmyslu klesly o 0,3 %, naproti tomu ceny zemědělských výrobců vzrostly, a to o 1,9 %. Ceny tržních služeb pro podniky se i z meziměsíčního pohledu zvýšily, a to o 0,2 %. Ceny potravin, které pravidelně sleduje ČSÚ, pak v červnu oproti květnu ve většině případů rostly. Celkově tak zdražilo 10 ze 13 položek s tím, že suverénně nejvíce brambory, následně bílý jogurt a kvůli silným jarním mrazům také i jablka. Naopak z meziročního srovnání ceny potravin dle zveřejněných dat spíše klesaly. Ceny potravin tudíž měly i nadále z meziročního pohledu velice pozitivní vliv na už poměrně nízkou hodnotu inflace.
Pražská burza a kondice CZK
Pražská burza již pátý týden po sobě rostla. Za celý minulý obchodní týden tak index PX posílil o 1,4 %. Nejvíce se v minulém obchodním týdnu dařilo společnosti Moneta Money bank, jejíž akcie za celý uplynulý týden posílily o 5 % na konečných 109,20 koruna za akcii. Akcie této bankovní společnosti tudíž rostly už pátý týden v řadě. Naopak za celý minulý týden si ze všech titulů pražské burzy si ze své hodnoty odečetla dlouhodobě nejvolatilnější společnost celého pražského parketu, a to společnost Pilulka. Ta si ze své hodnoty za celý minulý týden odečetla výrazných 17,95 % a zakončila tak minulý obchodní týden na hodnotě 180,50 korun za akcii. Česká koruna v závěru minulého týdne vůči euru posílila. K dolaru s ohledem k předchozí čtvrteční seanci naše měna oslabila. V pátek odpoledne minulého týdne se tedy česká měna obchodovala za 25,24 korun za euro a za 23,19 korun za dolar. Vůči euru ve srovnání se čtvrtkem tak naše měna posílila o 2 haléře. K americkému dolaru pak koruna v pátek minulého týdne oproti čtvrtku oslabila o 5 haléřů.
Hodnota 3M PRIBORu a hodnota 3M EURIBORu
Hodnota 3M PRIBORu se k pátku 19. 6. 2024 oproti pátku 12. 6. 2024 z týdne předchozího snížila z úrovně 4,61 % na hodnotu 4,59 %. Naproti tomu hodnota 3M EURIBORu se za stejné období zvýšila, a to z hodnoty 3,66 % na úroveň 3,69 %.
Světové trhy
Velkým akciovým indexům po celém světě se za celý minulý obchodní týden spíše nedařilo. Index S&P 500 si za celý minulý obchodní týden ze své hodnoty odepsal 1,97 % a technologický index Nasdaq si ze své hodnoty odečetl 3,65 %. Naopak index Dow Jones si za celý minulý obchodní týden do plusu připsal 0,72 % a byl jedním z mála velkých světových akciových indexů, kterému se za celý minulý obchodní týden dařilo. Co se týče Evropy, tak zde po delší době zakončily obchodní týden prakticky všechny vetší známé indexy v červených číslech a velice obdobně na tom byly i asijské akciové indexy. Byť akciové trhy započaly v minulém obchodním týdnu růstem, a to i kvůli neúspěšnému atentátu na exprezidenta a zároveň byznysmena D. Trumpa, tak naopak ve druhé polovině obchodního týdne se jim výrazněji nedařilo. Dále pak v průběhu minulého týdne ponechal Mezinárodní měnový fond (MMF) výhled ohledně růstu světové ekonomiky pro letošní rok na 3,2 %, a to tedy na stejné úrovni jako v jarní prognóze. Naopak ale vylepšil výhled pro růst hrubého domácího produktu (HDP) Indie a Číny. Ze čtvrtka na pátek minulého týdne pak nastal celosvětový výpadek IT systémů. Ten byl totiž spojený s nezdařilou aktualizací bezpečnostního softwaru od společnosti CrowdStrike, který následně postihl 8,5 milionu zařízení s operačním systémem Windows. Globální výpadek IT služeb se systémem Windows od společnosti Microsoft, tak ke konci minulého obchodního týdne postihl mnoho sektorů jako bylo letectví, banky, média, ale i další obory, a to v řadě států. Zlato v minulém obchodním týdnu zaznamenalo dosavadní rekord, jelikož ve středu ráno SEČ se dotáhlo nad úroveň 2482 dolarů za trojskou unci. K jeho růstu přispělo zejména očekávání, že Fed v září započne se snižováním úrokových sazeb v USA, a to alespoň o 25 baz. bodů. Pozitivní vliv na cenu zlata má ale také i geopolitické napětí a velice dramatický vývoj před prezidentskými volbami v USA. Ceny ropy klesly, když investoři a obchodníci sledovali možné a již dlouho očekávané příměří v Gaze. Americká ropa WTI následně ke konci minulého obchodního týdne ztratila 2,69 dolaru a ustálila se na 80,13 dolarech za barel. Severomořská ropa Brent pak ke konci minulého obchodního týdne poklesla o 2,48 dolaru na hodnotu 82,63 dolarů za barel černého zlata. Bitcoin ke konci minulého obchodního týdne vzrostl o 5,11 % na 67 083 dolarů za BTC.