Již tento týden ve středu zveřejní ČSÚ hodnotu červnové inflace. Dle předběžných odhadů by měla červnová inflace setrvat i nadále v tolerančním pásmu dvouprocentního inflačního cíle ČNB, a to opět na úrovni mezi 2,5 % až 2,7 %. Dle pravidelného šetření průměrných cen vybraných produktů od ČSÚ tudíž vyplývá, že u valné většiny sledovaných položek došlo z meziměsíčního srovnání k nárůstu spotřebitelský cen. Z meziměsíčního srovnání se tak dle posledních odhadů spotřebitelské ceny v ČR v červnu oproti květnu zvýšily o přibližných 0,4 %. Proinflačně nejspíš zapůsobily především ceny služeb v rámci tzv. poptávkové neboli domácí inflace, což se týká hlavně viditelně vyšších ceny v odvětví gastro, pohostinství a ubytovacích službách. Ceny v sektoru služeb totiž budou s velkou pravděpodobností z meziročního srovnání oproti minulému roku vyšší, a to o přibližných 5 %. Ceny služeb tak ve výsledku budou hodnotu inflace držet na mírně vyšších úrovních po delší měsíce, byť nejspíš stále v tolerančním pásmu. V neposlední řadě se dá také očekávat, že se v červnové hodnotě inflace se projeví ceny z nájemného z bytu a zejména pak velice markantně ve větších městech, a to již několik měsíců v řadě. Naopak mírně by měly z meziročního pohledu poklesnout ceny potravin a nealkoholických nápojů. Celková míra červnové inflace by se tak měla držet poblíž hodnoty květnové, tedy okolo úrovně 2,6 %.
Další důležitou zprávou minulého týdne je, že květnové maloobchodní tržby v ČR již šestý měsíc v řadě z meziročního srovnání rostly. Ačkoliv dle zveřejněných dat od ČSÚ maloobchodní tržby v naší zemi meziročně rostly, tak z meziměsíčního srovnání ale růst tržeb zpomalil na 4,4 % z dubnových 5,7 %. Meziměsíčně tržby obchodníků bez započítání prodejů a oprav motorových vozidel klesly o 0,1 %. Dle ekonomů byl tedy růst maloobchodních tržeb v ČR nižší, než jak trh očekával. Tržby rostly nejvíce obchodníkům s nepotravinářským zbožím, a to o více jak 5 %. Obchodníkům s potravinářským zbožím maloobchodní tržby rostly o 4,2 % a obchodníkům s pohonnými hmotami pak maloobchodní tržby rostly o 2,2 %. Spotřeba českých domácností tudíž dál potáhne české hospodářství s tím, že markantnější nárůst maloobchodních tržeb se i navzdory tomuto faktu ale očekávat nedá.
Pražské burze se v minulém obchodním týdnu poměrně dobře dařilo. Index PX tak ve zkráceném minulém obchodním týdnu rostl již třetí týden po sobě, a to o 1,7 % na závěrečných 1572,2 bodů. Nejvíce se v minulém obchodním týdnu dařilo výrobci dronů Primoco. Tato společnost si za celý minulý obchodní týden do zisku připsala nárůst o 9,09 % na konečných 1020 korun za akcii. Naopak nejméně se v minulém obchodním týdnu dařilo společnosti Pilulka, jejíž akcie si za celý minulý obchodní týden ze své hodnoty odečetly 3,5 % na konečných 124 korun za akcii.
Česká měna ke konci minulého týdne vůči euru v porovnání se čtvrtečním závěrem posílila o dva haléře, a to na závěrečnou hodnotu 25,13 korun za euro. K dolaru pak naše měna také mírně posílila, a to shodně o dva haléře. K páteční páté hodině odpolední se tedy obchodovala na hodnotě 23,25 korun za dolar.
Hodnota 3M PRIBORu ve zkráceném svátečním týdnu se ke čtvrtku 4. 7. 2024 oproti pátku 28. 6. 2024 z týdne předchozího snížila z úrovně 4,71 % na hodnotu 4,68 %. Naproti tomu hodnota 3M EURIBORu se k pátku 5.7. oproti pátku 28.6. setrvala po delší době na stejné úrovni, a to na hodnotě 3,71 %.
Světovým indexům se v minulém obchodním týdnu poměrně dobře dařilo. Index S&P 500 si tak za celý minulý obchodní týden připsal do zisku 1,95 %, technologický index Nasdaq za celý minulý obchodní týden vzrostl o 3,5 % a Dow Jones za celý minulý obchodní týden připsal 0,66 %. Index Nasdaq a index S&P 500 tak v průběhu minulého obchodního týdne dosáhly nových rekordních maxim. To pak především z toho důvodu, že nová data ukazující na oslabení trhu práce v USA podpořila očekávání snížení úrokových sazeb Fedu již v září. Toto akciové rally bylo poháněno především akciemi Megacap společnostmi, kam spadá například i společnosti Microsoft, který ke konci minulého obchodního týdne vzrostl o téměř 1,5 % a skončil na svém rekordním maximu. Tedy na historicky nejvyšší úrovni, co je tento gigant od devadesátých let na burze obchodován, a to na hodnotě převyšující 467 dolarů za akcii. Společnost Meta Platforms také dosáhla historického maxima, když získala přibližně 5,9 %, čímž posunula sektor informačních technologií na své dosavadní rekordní maximum. Komunikační služby S&P 500 byly následně ke konci minulého obchodního týdne nejvýkonnějším sektorem a dosáhly nejvyšší úrovně od roku 2000.
Šance na uvolnění úrokových sazeb v září ze strany Fedu v průběhu minulého týdne poskočily na 79 % z předchozích 66 % zaznamenávaných nástrojem FedWatch. Akcie velkých amerických bank ke konci minulého obchodního týdne klesly, a to před zveřejňováním reportů o firemních ziscích za druhé čtvrtletí letošního roku, které započne již tento pátek. Vyšší úrokové sazby a nejisté ekonomické prostředí totiž vrhají stíny právě na zisky amerických bank. Bank of America, Wells Fargo a JPMorgan tak v minulém týdnu klesly mezi 1,2 % až 1,7 %, čímž srazily index bank S&P 500 o 1,6 % dolů. Futures zlata za srpnové dodání ke konci minulého obchodního týdne vzrostly o 1,19 % na 2 397,7 dolarů za trojskou unci. Bitcoin v průběhu uplynulého týdne pokračoval v propadu. V průběhu páteční seance jeho hodnota klesala dokonce o 4,1 % na 54 839 dolarů za BTC. Bitcoin se tak dostal na nejnižší hodnotu od února letošního roku, tedy na nejnižší úrovně za posledních pět měsíců.