Americké akciové tituly v úterý vzrostly díky optimismu ohledně pokroku v diplomatických rozhovorech mezi Ruskem a Ukrajinou. Většina výnosů z desetiletých amerických státních dluhopisů ale klesla, a to o sedm bazických bodů na konečných 2,39 %. Index S&P 500 rostl čtvrtý den a poprvé od poloviny ledna uzavřel nad úrovní 4 600.
Všech 11 průmyslových skupin vzrostlo s výjimkou energetických akcií, a to po poklesu cen ropy. NASDAQ 100 vyšplhal o více než 1,5 % a společnost Apple rostla 11. den v nejdelší vítězné sérii od roku 2003! Dolar klesal, zatímco euro vzrostlo nejvíce za téměř tři týdny.
Vyhlídky na zpomalení války na Ukrajině posílily rizikové nálady. Včerejší diplomatické rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou v Istanbulu žádné dohody o příměří bohužel nepřinesly, ale nabídly alespoň potenciální cestu k setkání Vladimira Putina a Volodymyra Zelenského. Rusko uvedlo, že omezuje vojenské aktivity poblíž hlavního města Kyjeva a města Černihiv. Hlavní ruský vyjednavač řekl, že Moskva podnikne kroky k „deeskalaci“ konfliktu.
Ve čtvrtek nás čeká report o čínském výrobním a nevýrobním PMI, stav kondice výrobního sektoru v Číně neboli index nákupních manažerů.
Pozn.: Příští měsíc ale mohou být čísla z reportu čínského PMI výrazně nižší, protože největší čínské město Šanghaj, které je suverénně největší ekonomický a finanční motor Číny, je kvůli opětovnému mohutnému šíření pandemie COVID-19 od konce min. týdne v naprosté izolaci, a to prozatím na dobu neurčitou.
Ve čtvrtek nás také čeká důležité zasedání zástupců OPEC a nečlenů kartelu OPEC. Tzv. OPEC+, tj. deset států od Mexika, přes Súdán až po Malajsii stále paradoxně v čele s největším producentem ropy v rámci států mimo OPEC Ruskou federací. Projednávat se bude navýšení produkce ropy o 400.000 bar/denně od dubna tohoto roku. Tento předpokládaný konsensus většiny členských států kartelu OPEC může být eventuálně prvním krokem ke zklidnění a následnému ustálení rozkolísaných cen ropy. Týkat se to bude především největších světových benchmarků, a to severomořské ropy Brent a americké WTI (West Texas Intermediate). Tento cílený krok kartelu by mohl ulevit hlavně Evropě, konkrétně pak EU a státům střední Evropy, které jsou energetickou krizí a skokovým zvýšením cen energií zasaženy nejvíce v Euroatlantské zóně.
Ve čtvrtek také promluví prezident newyorského Fedu John Williams a avizovaný report o pracovních místech v USA nás čeká v pátek (očekává se snížení nezaměstnanosti v USA).