Již tento týden proběhne velmi očekávané první měnově-politické zasedání bankovní rady ČNB v tomto roce. Zasedání proběhne ve čtvrtek a obligátně chvilku po půl třetí odpoledne se dozvíme, jak bankovní rada hlasovala. Předběžně se hovoří zejména o variantách, že by bankovní rada mohla opět snížit úrokovou sazbu buď o 25 bazických bodů či o půl procentního bodu a nastolit tak jakýsi již v prosinci započatý trend snižování úrokových sazeb. Vyšší snížení o více jak o padesát bazických bodů není vyloučeno, ale jelikož se oficiální hodnotu inflace za leden od ČSÚ dozvíme až v průběhu příštího týdne, bude na tomto blížícím se zasedání bankovní rada velmi pravděpodobně prozatím ve svém rozhodování spíše opatrnější. A to i v případě, kdyby lednová inflace měla být svou hodnotou na nižší úrovni, než jako tomu bylo ještě v prosinci. Tehdy byl ještě do hodnoty inflace totiž naposledy započítán tzv. úsporný tarif. Je zde dokonce možná i ta varianta, že přecenění cen obchodníků se do lednové míry inflace propsalo jen mírně a lednová hodnota inflace se tak může snížit dokonce až do tzv. tolerančního pásma. Pokud by tak skutečně nastalo, přiblížila by se pak tím pádem míra inflace k dvouprocentnímu inflačnímu cíli a tedy již pod kýžená tři procenta.
Důležitou zprávou posledních dní je také zpráva, že česká koruna na začátku tohoto týdne chvilkově prolomila magickou úroveň 25 korun za euro. Pondělní obchodní seance ale proti pátku z předchozího týdne zakončila pouze o jeden haléř slabší, a to na hodnotě 24,98 korun za euro. K euru je tak naše měna i nadále nejslabší od května roku 2022. Vůči dolaru pak naše měna ztratila 18 haléřů a okolo páté hodiny odpolední se ke konci minulého týdne obchodovala na hodnotě 23,29 korun za dolar. Tím pádem tak česká koruna svou hodnotou zůstává k americkému dolaru na nejslabší hodnotě od začátku listopadu minulého roku.
Pražská burza minulý týden mírně rostla, index PX tak v minulém obchodním týdnu posílil o 0,69 % na závěrečných 1457,31 bodů. Nejvíce se v minulém obchodním týdnu dařilo akciím společnosti Moneta Money bank. Ty si tak v minulém obchodním týdnu připsaly výraznějších 3,99 % na konečných 101,60 korun za akcii, následované akciemi společnosti Gevorkyan. Ty si pak v minulém obchodním týdnu připsaly 2,99 % na konečných 276 korun za akcii. Naopak v minulém týdnu se nedařilo nováčkovi pražské burzy, a to společnosti Primoco UAV. Té totiž akcie minulý týden oslabily o výrazných 8,47 % na konečných 1080 korun za akcii. Index PX pak za celý leden posílil o 2,75 %. S tím, že za celý leden si nejvíce ze své hodnoty odepsala skupina ČEZ, a to 9,18 %. Naopak nejvíce se za uplynulý měsíc dařilo společnosti Erste Group a zbrojařské společnosti Colt. Obě společnosti si tak tedy za leden připsaly přibližně okolo deseti procent.
Hodnota 3M PRIBORu se k pátku 2. 2. 2024 z minulého týdne oproti pátku 26. 1. 2023 z týdne předchozího snížila z úrovně 6,58 % na hodnotu 6,52 %. Naopak hodnota 3M EURIBORu se za stejné období zvýšila, a to z úrovně 3,88 % na hodnotu 3,90 %.
Akciové indexy S&P 500 a Dow Jones ke konci minulého obchodního týdne v pátek uzavřely na rekordních úrovních. V pátek minulého týdne index S&P 500 posílil o 1,3 % a uzavřel tak rekordním maximu na 4 957,75 bodech. Druhý jmenovaný index Dow Jones ke konci minulého obchodního týdne stoupl o 134 bodů na závěrečných 38 654,42 bodů, což bylo taktéž rekordním maximem. Index S&P 500 tak dosáhl již čtvrtého růstového týdne po sobě. Nejznámější evropský index STOXX Europe 600 za celý leden také posílil, a to o 1,39 %. Ekonomika v USA pak v lednu vytvořila daleko více pracovních míst, než kolik se předběžně očekávalo. Počet tzv. nefarmářských pracovních míst tak v USA v lednu tudíž vzrostl o 353 000 míst. Což je tedy výrazně více, než bylo předběžně očekávaných 187 000 pracovních míst. Tento report tak přímo potvrzuje spíše silnější americkou ekonomiku, než jak se predikovalo. Silnější růst mezd, který se právě v minulém měsíci projevil, může pomoci zvýšit míru inflace a zmírnit tedy pravděpodobnost ohledně snížení sazeb Fedem na dalším měnově-politickém zasedání FOMC. Tato situace totiž některé ekonomy skutečně přiměla se domnívat, že kýžené snížení úrokových sazeb Fedem by se mohlo o pár následujících měsíců odložit. Ceny zlata ke konci minulého obchodního týdne klesaly zejména kvůli posilujícímu dolaru. Futures na zlato se tedy ke konci týdne snížily o 0,8 % na závěrečných 2053,70 dolarů za unci.