Není tomu dlouho, co byla zveřejněna data od ČSÚ ohledně listopadové důvěry v české hospodářství. Ta totiž z meziměsíčního srovnání vzrostla, a to o 1,2 bodu na 98 bodů. Oproti předchozímu měsíci byli tedy v rámci důvěry v českou ekonomiku optimističtější jak podnikatelé, tak i spotřebitelé a domácnosti. Důvěra v české hospodářství byla v říjnu vyšší i z meziročním pohledu, jelikož před rokem touto dobou v listopadu dosáhla “pouhých” 93,4 bodu. Mezi podnikateli a živnostníky se pak důvěra zvýšila prakticky ve všech vybraných odvětvích služeb, v obchodě, ale i ve stavebnictví. Naproti tomu důvěra v českou ekonomiku poklesla pouze v průmyslovém sektoru. Sentiment podnikatelů a investorů v průmyslu tak ovlivňuje zejména průmyslová krize našeho největšího importéra, Německa, ale i obavy z možných hrozeb v podobě nestálých a v očích průmyslníků spíše potenciálně se zvyšující ceny energií. Podnikatelé v našem již tradičně velice silném odvětví, průmyslu mají mírné obavy i ohledně asijského dovozu levnějšího zboží a produktů, ale potažmo i z celního zatížení na dovoz zboží do USA potenciálně zavedeného ze strany nové americké vlády. V neposlední řadě mají někteří čeští průmyslníci nemalé obavy rovněž i z nedostatku či dokonce ze ztráty potenciálních zakázek v blízké budoucnosti. Na druhou stranu dle statistiků sice ubylo podnikatelů, kteří negativně hodnotí svou současnou poptávku, zároveň se pak ale snížil i ten počet podnikatelů, kteří očekávají v příštích třech měsících vyšší růst výroby. Současně ale dle zveřejněných statistik přibylo těch, kteří očekávají zdražení svých vlastních produktů.
Větší optimismus a důvěru v české hospodářství v listopadu markantněji projevily také i stavaři a developeři. Ti se častokrát nechávají slyšet, že český trhy by měl mít poměrně těžké období za sebou a že by nás v dohledných měsících potažmo i letech měly čekat už výrazně lepší vyhlídky, co se alespoň realitního a hypotečního trhu týče. A to, ačkoliv i přes poměrně významně vyšší ceny materiálů, než jak tomu bylo ještě v nedávných letech. Optimismus v tomto segmentu je velice silně podporován zejména citelně lepšími podmínkami na již rozpohybovaném českém hypotečním trhu. Nejvíce se pak v listopadu v naší zemi zvýšila důvěra firem v některých vybraných odvětvích služeb. Zde totiž důvěra v listopadu poskočila o 5,9 bodu na 102,2 bodu a poprvé od července roku 2022 se tak důvěra v tomto odvětví dostala nad svůj dlouhodobý průměr. Dle statistiků k tomu přispěla především výrazně vyšší očekávání poptávky ve finančním sektoru. V nejskeptičtějším sektoru českého hospodářství, tedy ve zmíněném sektoru průmyslu, který tvoří průmyslové podniky a závody, poklesla důvěra v českou ekonomiku po třech měsících růstu. V listopadu se tudíž důvěra v tomto sektoru snížila o 3,9 bodu na 90,9 bodu. Zlepšení důvěry podnikatelů a spotřebitelů v naši ekonomiku v konečném důsledku poukazuje na to, že české hospodářství, byť pomalejším tempem, mírně sílí.
Pražské burze se za celý minulý obchodní týden opět poměrně dobře dařilo. Pražská burza tak již sedmý týden po sobě posílila. Index PX během uplynulého obchodního týdne stoupl na hodnotě o 1,3 % na závěrečných 1697,7 bodů. Nad touto úrovní pražská burza posílila naposledy v květnu 2008, tedy ještě několik měsíců před tím, než v půlce září naplno propukla celosvětová finanční krize. Pro srovnání, tehdy ve zmiňovaném květnu roku 2008 index PX uzavřel na hranici 1703,1 bodů. Nejvíce se za celý minulý obchodní týden dařilo energetické společnosti ČEZ, která posílila o 6,24 % na konečných 961 korun za akcii. Naopak nejméně se v minulém obchodním týdnu dařilo společnosti Photon Energy, jejíž akcie ztratily citelných 13,32 % a zakončily tak minulý obchodní týden na hodnotě 25,70 korun za akcii. Naše měna se v pátek odpoledne obchodovala za 25,36 korun za euro a za 24,37 korun za dolar. K euru tak koruna oproti předchozímu čtvrtečnímu závěru setrvala na stejné hodnotě. K dolaru pak naše měna oproti čtvrtečnímu závěru oslabila, a to o výraznějších 24 haléřů.
Hodnota 3M PRIBORu se k pátku 22. 11. 2024 oproti pátku 15. 11. 2024 z týdne předchozího snížila z hodnoty 3,93 % na úroveň 3,90 %. Naopak hodnota 3M EURIBORu se za stejné období po delší době zvýšila, a to z hodnoty 2,99 % na úroveň 3,02 %.
Akciovým trhům se za celý minulý obchodní týden poměrně dobře dařilo. Index S&P 500 si tak za celý uplynulý obchodní týden do zisku připsal 1,68 %, technologický index Nasdaq si za celý uplynulý týden připsal 1,73 % a index Dow Jones za celý uplynulý týden posílil téměř o 2 %, konkrétně o 1,98 %. Akciový index Russell 2000 ke konci minulého obchodního týdne během páteční seance vzrostl o 1,8 %. Za celý uplynulý týden pak tento index posílil o 4,3 % a uzavřel tudíž na nejvyšší úrovni za poslední týden. Míra obchodní aktivity se na amerických akciových trzích během listopadu vyšplhala na 31měsíční maximum. Listopadová obchodní aktivita totiž byla a stále je podporována především nadějemi ohledně dalšího brzkého snížení úrokových sazeb ze strany Fedu. Aktivita účastníků trhu byla v minulém obchodním týdnu podpořena také i kvůli potenciálním vstřícnějším krokům ohledně podnikání v USA ze strany nové administrativy řízené pod taktovkou prezidenta D. Trumpa již od příštího roku.
Ke konci minulého obchodního týdne byla dle nástroje FedWatch 59,6% pravděpodobnost, že centrální banka USA (Fed) sníží na svém dalším zasedání úrokové sazby o dalších 25 bazických bodů. Index volatility CBOE, který měří volatilitu opcí S&P 500, ke konci minulého obchodního týdne poklesl o 9,54 % na 15,26. Futures zlata za prosincové dodání ke konci minulého obchodního týdne vzrostly o 1,36 % neboli o 36,30 dolarů na konečných 2 711,20 dolarů za trojskou unci. Americká ropa WTI s dodáním v lednu ke konci minulého obchodního týdne vzrostla o 1,67 % neboli o 1,17 dolaru na konečných 71,27 dolarů za barel. Lednový kontrakt severomořské ropy Brent ke konci uplynulého týdne vzrostl o 1,25 % neboli o 0,93 dolaru na konečných 75,16 dolarů za barel černého zlata. EUR/USD ke konci minulého týdne poklesl o 0,54 % na 1,04. Index dolaru pak ke konci uplynulého obchodního týdne vzrostl o 0,51 % na 107,47. Hodnota Bitcoinu se ke konci minulého týdne přiblížila až k dosud rekordní hranici, a to 99 000 dolarů za BTC.