Již tuto středu odpoledne proběhne již 6. letošní měnově-politické zasedání bankovní rady ČNB. Dle předběžných odhadů to prozatím vypadá, že by bankovní rada opětovně mohla snížit základní úrokovou sazbu v ČR o 25 baz. bodů jako v srpnu. Varianta pro snížení úrokových sazeb o 0,5 % je méně pravděpodobná, byť by mohla napomoci stále poměrně slabé české ekonomice v podobě dosažitelnějších úvěrů pro podniky na jejich rozvoj a investiční záměry, zároveň by ale toto rapidnější snížení mohlo znovu rozpohybovat hrozbu v podobě mzdově-inflační spirály a ta by následně mohla opět mírně stimulovat zvyšující se spotřebu v ČR. To se později může znovu citelněji projevit ve stále neukotvené, byť za poslední měsíce výrazněji zkrocené inflaci a především v sektoru služeb, konkrétně v ubytovacích a stravovacích službách. Růst mezd je sice za poslední období relativně stabilní, i tak je ale velice podstatné, aby se v dohledné budoucnosti dynamika vývoje mezd držela spíše pod dvouciferným procentuálním růstem. Naproti tomu snížení úrokových sazeb pouze o 0,25 % neboli postupování v duchu restriktivní měnové politiky ČNB může na inflaci působit silněji a po delší dobu tudíž míru inflace tlačit efektivněji k očekávanému dvouprocentnímu inflačnímu cíli. V posledních dnech se dokonce skloňuje i ta teze, že by bankovní rada mohla snížení sazeb odložit a ponechat tak stávající úroveň základní úrokové sazby, a to tedy na hodnotě 4,50 %. Tato varianta se ze všech tří zmíněných variant pár dní před samotným zasedáním bankovní rady ale jeví jako prakticky nejméně pravděpodobná.
Velice důležitou a zároveň pozitivní zprávou v posledních dnech je, že spotřebitelské ceny v EU v srpnu dle Eurostatu zpomalily své tempo růstu na 2,4 %, a to z červencových 2,8 %. Také v ČR se dle Eurostatu míra inflace v srpnu snížila, a to na 2,4 % z červencových 2,5 %. Přitom ještě v minulém roce v srpnu činila hodnota inflace v eurozóně, tedy ve dvaceti zemích platících eurem, 5,2 %. V rámci celé EU v srpnu nejvyšší inflace potrápila Rumunsko, a to se 5,3 %. Následované Belgií s inflací 4,3 % a Polskem. To mělo srpnovou inflaci přesně na 4 %. Naproti tomu nejnižší hodnotu inflace Eurostat naopak zaznamenal ve Slovinsku a Finsku, kde byla v srpnu inflace shodně na 1,1 %. Z meziročního pohledu pak Eurostat vypozoroval, že hodnota inflace se v srpnu oproti červenci snížila ve 20 členských zemích EU a naopak v šesti státech EU se dle dat Eurostatu míra inflace naopak zvýšila. Na stejné úrovni jako v červenci pak setrvala srpnová inflace pouze v jednom státě EU.
Pražská burza a kondice CZK
Pražské burze se v uplynulém obchodním týdnu po dvou týdnech poklesů poměrně dobře dařilo. Index PX si tak za celý minulý obchodní týden do plusu připsal 0,4 % na závěrečných 1587,3 bodů. Nejvíc se za celý minulý obchodní týden dařilo společnosti Pilulka, jejíž akcie si do zisku připsaly citelnějších 8,38 % na konečných 181 korun za akcii. Naopak nejmarkantněji se v minulém obchodním týdnu nedařilo výrobci dronů a bezpilotních letounů Primoco, který si ze své hodnoty za celý minulý obchodní týden odečetl 3,3 % na konečných 880 korun za akcii. Česká koruna se v pátek odpoledne obchodovala za 25,06 korun za euro a za 22,49 korun za dolar. K oběma měnám tak česká koruna v závěru minulého obchodního týdne posílila.
Hodnota 3M PRIBORu se k pátku 20. 9. 2024 oproti pátku 13. 9. 2024 z týdne předchozího se snížila z hodnoty 4,32 % na úroveň 4,29 %. I hodnota 3M EURIBORu se za stejné období snížila, a to z hodnoty 3,47 % na úroveň 3,43 %.
Americkým akciovým indexům se v minulém obchodním týdnu poměrně dobře dařilo Za celý minulý obchodní týden si tedy index S&P 500 ke své hodnotě připsal 1,36 %, technologický index Nasdaq povyrostl o 1,49 % a index Dow Jones si pak do zisku za celý uplynulý týden přičetl 1,62 %. Fed minulou středu na tzv. zasedáni FOMC snížil nakonec úrokové sazby v USA o 0,5 % a započal tudíž po více než čtyřech letech cyklus uvolňování měnové politiky. Fed v rámci započetí snížení úrokových sazeb zároveň předpokládá již období stabilního hospodářského růstu v USA a období nízké nezaměstnanosti. V neposlední řadě Fed také předpokládá již i období nižší inflace. Akciové trhy ke konci minulého obchodního týdne počítaly se snížením úrokových sazeb v listopadu v USA o minimálně 25 baz. bodů. Samotné snížení o 50 baz. bodů na listopadovém zasedání Fedu nástroj FedWatch vyhodnotil ke konci minulého obchodního týdne s 48,9 % pravděpodobností. Index volatility CBOE, který měří volatilitu opcí akciového indexu S&P 500, poklesl ke konci minulého obchodního týdne o 1,10 % na 16,15.
Velice citelný propad na akciových trzích ke konci minulého obchodního týdne zaznamenal globální logistický hegemon FedEx, který se v pátek propadl o velice výrazných 15,23 %. To zejména kvůli zveřejnění své celoroční prognózy ohledně snížení tržeb. Což následně poslalo index/sektor transportu akciového indexu Dow Jones v závěru minulého obchodního týdne dolů o citelnějších 3,53 %. Futures zlata s dodáním v prosinci vzrostly ke konci uplynulého obchodního týdne o 1,17 % neboli o 30,50 dolarů na konečných 2 645,10 dolarů za trojskou unci. Americká ropa WTI s dodáním v listopadu pak ke konci minulého obchodního týdne vzrostla o 0,08 % neboli o 0,06 dolarů na konečných 71,22 dolarů za barel. Naproti tomu listopadový kontrakt Severomořské ropy Brent ke konci minulého obchodního týdne naopak poklesl, a to o 0,25 % neboli o 0,19 dolarů na konečných 74,69 dolarů za barel ropy. EUR/USD zůstal ke konci minulého týdne beze změny na 1,12. Bitcoin ke konci minulého týdne uzavřel pod úrovní 62 750 dolarů za BTC.