Již tento týden ve čtvrtek proběhne další, a to již páté měnově-politické zasedání bankovní rady v tomto roce, na kterém se bude již tradičně jako vždy hlasovat o výši úrokových sazbách. V průběhu minulého týdne všech sedm členů na čtvrtečním jednání potvrdilo svou účast. Dle několika rozhovorů a diskuzí některých vybraných radních se na zasedání bude hlasovat o ponechání, neboli stabilizaci základní úrokové sazby na sedmi procentech i z důvodu, že Fed a ECB na svých dalších měnově-politických zasedáních budou s největší pravděpodobností opět zvyšovat úrokové sazby, či i kvůli stále hrozícím inflačním tlakům, které jsem nedávno zmiňoval. A právě kvůli hrozícím proinflačním faktorům by se na tomto zasedání mohlo hlasovat spíše o eventuálním zvýšení sazeb, které se ale i tak s velkou pravděpodobností neuskuteční, než že by se sazby, ač mírně, měly snížit. Pokud se tedy bavíme o velmi často zmiňovaném snížení sazeb, tak to se na tomto a nejspíš ani na zářiovém zasedání (27. 9.) s největší pravděpodobností opět nejspíš neuskuteční, byť jsou trhy stále optimistické a do konce roku očekávají pokles sazeb až o 125 baz. bodů. Aktuální optimističtější sentiment na trzích ohledně rapidního snížení úrokových sazeb ČNB do konce roku je ale faktorem, který má tendenci českou měnu spíše oslabovat. To paradoxně i přes to, že se tak nejspíš na dohledných zasedáních nestane a postupné snižování dle velké části radních bude tématem až na podzimních zasedáních či až v závěru tohoto roku a začátku roku příštího. Na eventuální výraznější propady naší měny je rada ČNB připravena využít devizové rezervy prostřednictvím případných devizových intervencí, jako jsme tomu byli svědky zejména v průběhu minulého roku. Radní J. Procházka ohledně české měny minulý týden zmínil, že „aktuální negativní sentiment vůči české koruně je také částečně důsledek toho, že trh očekává dramatické poklesy sazeb.“ Dodal také, že nevěří, že by k nim ale mělo dojít. Ke koruně také doplnil, že rada ČNB je připravena využít devizové rezervy při přehnaných pohybech na trhu s korunou. „Máme velmi vysoké devizové rezervy, které jsme v případě potřeby připraveni použít.“
Dle viceguvernéra J. Fraita by koruna měla zůstat relativně silná, a to i kdyby již úrokový diferenciál mezi korunou a eurem v dohledné budoucnosti zmizel.
Oslabování doposud poměrně silné koruny ale dle různých průzkumů očekávají především čeští podnikatelé a manažeři zejména z řad exportérů, kterým doposud silná koruna na jejich vývozech tratila nezanedbatelné finanční prostředky a ořezávala jim tak potenciální zisky. V leckterých případech jsou jejich očekávání ohledně oslabení české měny v dohledných měsících vůči euru i na hodnotách okolo 24,50 CZK/EUR.
CZK a pražská burza
Kurz koruny během druhé poloviny minulého týdne vůči euru posílil o pět haléřů a v páteční odpoledne se pohyboval mírně nad hodnotou překračující 24 korun za euro. Vůči dolaru pak česká měna k pátku minulého týdne oslabila, a to na hodnotu 21,83 korun za dolar. Poklesla tak ke konci týdne vůči americké měně přibližně o devět haléřů. Pražská burza již čtvrtý týden po sobě rostla. K růstu jí dopomohly zejména akcie skupiny ČEZ, které za celý minulý týden vyrostly o 6,15 % na konečných 958,50 Kč za akcii. Jednalo se tedy o nejvýraznější posílení akcí tohoto energetického gigantu od dubna letošního roku. Druhý nejsilnější titul z minulého týdne, který napomohl indexu PX k dalšímu růstu v řadě, byla společnost Moneta Money Bank, jejíž akcie v uplynulém týdnu posílily o 2,52 % na konečných 85,4 Kč za akcii. Pražský index tak minulý týden opětovně zakončil v zelených číslech, a to na hodnotě 1348,42 bodu.
Hodnota 3M PRIBORu se k pondělí 31. 7. oproti hodnotě z pondělí minulého týdne nezměnila a je stále na hodnotě 7,10 %.
Světové trhy
Rozšířený index S&P 500 minulý týden vzrostl o 1 % poté, co účastníci trhu využili čtvrteční výprodej jako příležitost k nákupům. Analytici ze společnosti Citigroup jsou, co se týče potenciální ziskovosti indexu S&P 500 pro rok 2024, stále optimističtější, a proto zvýšili cílovou cenu pro konec tohoto roku na 4600 bodů a cílovou hodnotu tohoto indexu zvýšili na polovinu roku 2024 dokonce až na 5000 bodů. Index Dow Jones minulý týden i nadále pokračoval v růstu a zaznamenal tak svůj třetí týdenní zisk v řadě. Dosáhl tedy nejvyšších úrovní od února loňského roku a v minulém týdnu si připsal nárůst o 0,5 %. Technologický index Nasdaq Composite minulý týden vzrostl o téměř 2 % podpořen zejména zisky tzv. mega-cap akcií, jako jsou Meta Platforms či mateřskou společností Google, Alphabet.
Nedávno zveřejněná ekonomická data z USA poukazují na to, že americká ekonomika je na tom lépe, než se očekávalo. Fed se minulý týden na zasedání FOMC opět rozhodl zvýšil úrokové sazby, a to o 0,25 %. Učinil tak na základě stále relativně vysoké inflace v USA. Účastníci trhu ale v současné době již neočekávají další zvyšování sazeb Fedem v letošním roce. Zároveň se minulý týden pro zvýšení úrokových sazeb o 25 bazických bodů rozhodla i ECB, která svými kroky také stále vede v boji proti vyšší inflaci. Tento týden mají v rámci Earnings reportovat své výsledky ohledně hospodaření za druhý kvartál společnosti Amazon a Apple, které své reporty zveřejnění tento týden ve čtvrtek po uzavření trhů. V průběhu tohoto týdne také budou se zmiňovanými společnostmi Apple a Amazon reportovat své výsledky hospodaření za druhý kvartál společnosti Caterpillar, Pfizer, Uber, AMD, Starbucks, PayPal, Qualcomm, Block či společnosti z kategorie cestovního ruchu Booking a Airbnb. Tento týden v pátek ze zámoří vyjde také velice důležitá zpráva, a to ohledně volných pracovních míst spolu se změnou zaměstnanosti v USA.