Pravdou sice je, že se hodnota inflace za poslední měsíce výrazně snižuje, zároveň se ale v poslední době hojně zmiňují i možné proinflační faktory, které mohou dezinflaci v jejím dalším postupném propadu brzdit. Ačkoliv nám inflace za poslední měsíce klesla pod deset procent, zdá se, že stále její poměrně vysoká hodnota není zažehnána. Jak jsem již v minulosti psal, tak je velmi pravděpodobné, že v říjnové hodnotě by měla s největší pravděpodobností inflace stoupnout, a to o více jak procento. Bude to zejména z důvodu, že se do říjnové inflace již nebude nezapočítávat úsporný tarif z minulého roku. Následně by tedy měla hodnota inflace do konce roku klesat výrazně pomaleji, než tomu bylo doposud. Samotné měnově-politické zasedání bankovní rady ČNB proběhne sice až v samém závěru září, ale již teď máme k dispozici dle posledních rozhovorů a diskuzí hned několik zajímavých a důležitých poznatků nejen k vývoji inflace od některých vybraných členů bankovní rady. Například člen bankovní rady Jan Kubíček nedávno zmínil, že ČNB je tzv. vpředhledící. Znamená to dle něho to, že ČNB jedná dříve, než inflačního cíle dosáhne, a to kvůli existenci zpoždění. Dle jeho vyjádření (ve kterém nechtěl mluvit za celou bankovní radu) tím pádem ale nespecifikoval, zda začne bankovní rada snižovat úrokové sazby již před koncem roku či až na začátku roku příštího. Dle jeho dalších vyjádření je patrné, že je lepší být stále více opatrnější, jelikož si chce být bankovní rada ČNB jistá, že opravdu zvládne inflační očekávání a zadusí tak ve své podstatě inflaci definitivně. A to takovým způsobem, aby se nestalo, že zůstaneme někde na čtyřprocentní nebo pětiprocentní hodnotě inflace. Dle viceguvernéra Jana Fraita jde vše podle plánu. „Již před rokem jsme počítali s tím, že ke konci letošního roku se inflace sníží na poměrně nízké jednociferné hodnoty a trochu to naruší technická stránka výpočtu inflace, nicméně již na začátku roku dojde k prudkému propadu inflačního čísla někam ke třem procentům,“ zmínil konkrétně viceguvernér Frait. Dodal také, že se bude inflace následně již nadále snižovat, tudíž bankovní rada počítá s tím, že bude hodnota inflace v příštím roce v průměru mírně nad dvěma procenty.
Kondice CZK a pražská burza
Česká koruna ke konci minulého týden posílila jak k americkému dolaru, tak i k evropské měně. V pátek tak koruna k dolaru posílila o tři haléře na hodnotu 22,08 CZK/USD. K euru pak naše měna ke konci minulého týdne posílila o osm haléřů, a to přesně na hodnotu 24,00 CZK/USD. Naopak pražská burza již druhý týden v řadě oslabila. Pražský index PX minulý týden klesl na hodnotu 1357,47 bodu a smazal tak ze své hodnoty 0,67 %.
Hodnota 3M PRIBORU k pondělí 21. 8. z tohoto týdne oproti pondělí 14. 8. z minulého týdne po delší době opět stoupla, a to o 0,1 % na hodnotu 7,11 %.
Světové trhy
Rozšířený index S&P 500 skončil minulý pátek prakticky na stejné úrovni, jako den předchozí, a to poté, co výraznější zisky akcií v defenzivních sektorech a také v energetickém sektoru tohoto indexu kompenzovaly poklesy růstových akcií tzv. Megacap. Index S&P 500 tak na konci minulého obchodního týdne zaznamenal třítýdenní ztrátu, a to ve výši 4,6 %. Také technologický index Nasdaq za poslední tři týdny klesl, a to o 7,2 %. Je to tak nejhlubší třítýdenní pokles od konce prosince z minulého roku. Na konci minulého obchodního týdne růstové akcie společností v oblasti technologií klesly. Například společnost Alphabet klesla o 1,9 %. Gigant Tesla klesl o 1,7 %, jelikož se investoři obávali, že úrokové sazby nastavené Fedem mohou zůstat po delší období na vyšších úrovních. Ztráty z tohoto týdne přišly tedy zejména poté, co zveřejnění silných ekonomických údajů způsobilo, že účastníci trhu se odvrátili od očekávání ohledně snížení sazeb, což mělo na akciové trhy neblahý vliv. Naopak se tak ale tím pádem opět zvýšili výnosy amerických vládních dluhopisů. Minulý týden byl velmi sledovaný tzv. index volatility CBOE, protože dosáhl nejvyšší hodnoty za téměř tři měsíce, a to hlavně z důvodu, že se do tohoto indexu propisovaly zmíněné rostoucí obavy investorů z dlouhodobějšího držení vyšších úrokových sazeb Fedem.
Jelikož s trhy minulý týden nehýbaly žádné významnější zprávy či fundamenty, tak se pozornost investorů a obchodníků přesunula na očekávanou řeč J. Powella na ekonomickém sympoziu v Jackson Hole, která proběhne již tento pátek. Na ní se pak dozvíme bližší informace a náznaky ohledně jasnějšího výhledu na stav úrokových sazeb v USA v dohledných měsících.