Bankovní rada ČNB se na svém čtvrtém měnově-politickém zasedání v letošním roce ve čtvrtek dle očekávání rozhodla, obdobně pak jako na svém prosincovém a březnovém zasedání, pro ponechání úrokových sazeb beze změny na stávajících úrovních. Dvoutýdenní repo sazba tak setrvala na 3,5 %, diskontní sazba tudíž zůstala na 2,5 % a lombardní sazba setrvala na 4,5 %. Pro toto rozhodnutí bankovní rady ČNB hlasovalo všech jejích sedm členů. Bankovní rada se pro tento krok rozhodla především v důsledku vyšší jádrové inflace, v rámci poptávkové inflace kvůli stále přetrvávajícím vysokým cenám služeb, a to hlavně v pohostinství a ubytovacích službách. Další důvodem jsou ale například i silně se zvyšující ceny nemovitostí, vyšší ceny nájemného z bytu, ale i rostoucí reálné mzdy související s přetrvávajícím napětím na trhu práce. Meziroční růst průměrných mezd totiž v prvním čtvrtletí letošního roku činil 6,7 %. Z dlouhodobého pohledu tedy růst mezd zůstává stále zvýšený. Poslední zmíněný proinflační faktor tak může markantněji zvyšovat spotřebu domácností. Tento efekt pak může nezanedbatelně přispět k opětovnému potenciálnímu zvyšování cenových hladin zboží a služeb. Nově stanovené úrokové sazby začaly být platné ve čtvrtek 26. června. Byť byly úrokové sazby na tomto měnově-politickém zasedání ponechány beze změny na stávajících úrovních, tak je důležité zmínit, že na následujícím zasedání se ale pravděpodobnost pro snížení úrokových sazeb o 25 baz. bodů bude výrazněji vyšší než právě na zasedání červnovém.
Další měnově-politické zasedání bankovní rady ČNB tedy proběhne již 7. srpna. Naopak jak již bylo řečeno, tak bankovní rada bude na dalším zasedání prodiskutovávat nejen variantu pro opětovné ponechání úrokových sazeb na stávajících úrovních, ale bude zvažovat i variantu ohledně snížení sazeb. I tak ale banky a spořitelny budou velice pravděpodobně v jakési setrvačnosti, mimo různé marketingové akce, ve snižování výkonnosti úročení na spořicích a termínovaných účtech pokračovat i nadále. Varianta pro snížení sazeb by pak byla podporována především v případě slabší poptávky zejména v evropském a potažmo německém průmyslu, který by následně mohl zhoršit kondici české ekonomiky. Rozhodnutí rady ohledně snížení úrokových sazeb o 0,25 procentního bodu by rovněž mohlo převážit variantu pro zachování stávajících úrovní i z důvodu zhoršení globální hospodářské aktivity jako takové. A i když se stávající úrovně úrokových sazeb už prakticky přiblížily tzv. neutrální úrokové sazbě, tak jakýsi pomyslný prostor pro pár dalších snížení sazeb zde ještě je. Nemalá část bankovních radní, pak v některých svých vyjádřeních v rámci dalšího nastavování úrokových sazeb naznačuje, že by se po delší dobu mohla udržovat hodnota základní úrokové sazby právě okolo 3 %. K té by se bankovní rada ČNB mohla přiblížit již ke konci letošního roku. Do konce roku by tak na zbylých čtyřech měnově-politických zasedáních mohla bankovní rada ČNB dle předběžných odhadů snížit úrokové sazby tudíž ještě alespoň dvakrát.
Pražské burze se za celý minulý obchodní týden v duchu pokračující nervozity z již mezinárodního konfliktu na Blízkém východě dopadajícího mimo jiné právě i na pražský burzovní parket, nedařilo. Jednalo se tudíž už o druhý týden v řadě, kdy pražská burza poklesla. Pražský index PX tak v minulém obchodním týdnu oslabil o 0,3 % na závěrečných 2140,5 bodů. Ze všech pěti obchodních seancí se pražskému indexu PX zadařilo pouze po páteční seanci. Nejvíce se v uplynulém obchodním týdnu zadařilo nápojářské společnosti Kofola. Akcie této společnosti se tak za všech pět uplynulých obchodních seancí ke konci minulého obchodního týdne z mezitýdenního srovnání zvýšily o 3,34 % na konečných 495 korun za akcii. Následované producentem tabákových výrobků - společností Philip Morris, která si ze své hodnoty za celý uplynulý obchodní týden odečetla 1,04 % na konečných 17 480 korun za akcii. Naproti tomu se v uplynulém obchodním týdnu ze všech titulů pražské burzy nejvíce nedařilo metalurgické společnosti Gevorkyan, která tak za celý uplynulý týden poklesla o citelnějších 6,84 % na konečných 218 korun za akcii. Akcie této společnosti během čtvrteční obchodní seance poklesly dokonce až ke hranici 215 korun za akcii, což bylo nejníže od listopadu roku 2022. Přitom této společnosti se naopak za celý předchozí obchodní týden dařilo ze všech titulů pražského indexu PX nejvíce. Společnost pak na tzv. trh START pražské burzy vstupovala přesně před třemi lety, a to tedy konkrétně v červnu roku 2022. Zároveň si v pátek na pražské burze odbyla velice úspěšnou premiéru společnost M2C. Její akcie totiž hned po své první obchodní seanci na pražském burzovním parketu nenechaly investory bez povšimnutí a díky jejich nákupům se následně během páteční seance zvýšily o poměrně výrazných 7,8 % na konečných 302 korun za akcii.
Česká koruna ke konci týdne oslabila k oběma světovým měnám
Česká koruna ke konci minulého týdne lehce oslabila jak k euru, tak i k dolaru. Naše měna tak na konci páteční obchodní seance vůči euru oproti předchozímu čtvrtečnímu závěru nepatrně oslabila, a to přibližně o 1 haléř. K dolaru pak koruna oproti předchozímu čtvrtečnímu závěru oslabila dokonce o 5 haléřů. Česká koruna se tudíž minulý pátek odpoledne nakonec obchodovala za 24,83 korun za euro a za 21,56 korun za dolar.
Hodnota 3M PRIBORu ke čtvrtku 19. 6. 2025 oproti pátku 13. 6. 2025 z týdne předchozího setrvala na stejné úrovni, a to na hodnotě 3,52 %. Naproti tomu hodnota 3M EURIBORu za stejné období nepatrně vzrostla, a to z hodnoty přesných 2 % na úroveň 2,03 %.
Nejen americkým akciovým trhům se za celý minulý obchodní týden, po předchozím prakticky po celém světě vyklesaném týdnu i kvůli americké intervenci na iránské jaderné cíle, velice dobře dařilo. Index S&P 500 tak za celý uplynulý týden vzrostl o 4,1 % a od začátku roku pak výkonnost tohoto rozšířeného indexu činila již dokonce 19,1 %. Technologický akciový index Nasdaq Composite za celý uplynulý obchodní týden vzrostl o 6 % a od začátku roku si tento akciový index připisuje velice výrazný narůst, a to konkrétně o 18,4 %. Akciový index MSCI World pak za celý uplynulý týden ke své hodnotě přidal 3,1 %. Tento akciový index, který v sobě zahrnuje akciové tituly prakticky z celého světa si tak od začátku roku ke své hodnotě připisuje už 15,5 %. I německý index DAX za celý uplynulý obchodní týden vzrostl o 2,2 %. Od začátku roku si tento akciový index připsal 15,5 %. Poměrně překvapivé oznámení příměří mezi Íránem a Izraelem přeneslo během uplynulého obchodního týdne na akciové trhy výrazný růst, přičemž mnoho indexů tím pádem dosáhlo svých nových rekordních hodnot. Zároveň v průběhu minulého obchodního týdne z mezitýdenního srovnání poklesly velice citelně ceny severomořské ropy Brent. Ta totiž propadla oproti předchozímu týdnu přibližně o velice markantních 18 %. Tento fakt tak v minulém obchodním týdnu přispěl k poměrně silnému narativu ohledně spíše nezvyšovaní míry inflace, a naopak tedy přispěl k silnějšímu očekávání účastníků trhu ohledně možného poklesu inflace.
I tato situace se tudíž na nových rekordech na akciových trzích podepsala, jelikož investorský sentiment se nesl spíše v duchu potenciálního snížení úrokových sazeb Fedem. To potom nejen z důvodu očekávání ohledně předpokládané snižující inflace, ale i z důvodu poměrně slabých amerických dat v rámci spotřeby a osobních příjmů. Akciové tituly na Wall street pak v průběhu minulého obchodního týdne stouply rovněž i v důsledku komentářů o možném potenciálním snížení úrokových sazeb Fedem některými samotnými členy Fedu. Zároveň na silný růst akciových indexů, ale například i na některé vybrané komodity měl v minulém týdnu vliv i slábnoucí dolar. Index volatility CBOE, který měří volatilitu opcí na index S&P 500, ke konci minulého obchodního týdne klesl o 6,95 % na 20,63. Futures kontrakty na zlato s dodáním v srpnu ke konci minulého obchodního týden poklesly o 0,71 % na konečných 3 384 dolarů za trojskou unci. Americká ropa WTI s dodáním v srpnu vzrostla o 0,68 % na konečných 74 dolarů za barel. Naopak srpnový kontrakt na ropu Brent ke konci minulého obchodního týden poklesl o 2,02 % na konečných 77,26 dolarů za barel černého zlata.