Už v předminulém týdnu zveřejněný předběžný odhad ČSÚ ohledně hodnoty dubnové inflace se minulý týden v úterý skutečně potvrdil. Nutno podotknout, že tento předběžný odhad od ČSÚ se v rámci o týden pozdějšího oficiálního zveřejnění hodnoty inflace již několik měsíců v řadě vždy potvrdil. Míra inflace tak svou hodnotou v dubnu z meziročního srovnání poklesla na 1,8 %. Což bylo o 0,9 procentního bodu méně než v březnu (2,7 %). Dubnová hodnota inflace se tím pádem nachází na nejnižší úrovni za posledních více než sedm let, tedy od března roku 2018. Toto výrazné zpomalení spotřebitelských cen bylo v dubnu v ČR ovlivněno zejména loňskou vyšší srovnávací základnou, poměrně překvapivě nižšími cenami v oddíle potravin a nealkoholických nápojů, ale také i v důsledku pokračujícího markantního poklesu cen PHM. V neposlední řadě rovněž i kvůli nižším cenám tabákových výrobků a alkoholu. Klesající ceny PHM se odrážejí od snižujících cen ropy na světových trzích a nižší ceny pohonných hmot pak citelněji snižují nákladovou inflaci čili inflaci dovozovou. Ropa klesá mimo jiné i v důsledku znovuobnoveného mohutnějšího navýšení konvenční těžby ropy a plynu, ze strany amerických těžařů. Těm totiž v klasické těžbě fosilních paliv dává do jisté míry “zelenou” nová americká administrativa. Zároveň se kartel producentů ropy OPEC + v květnu shodl na navýšení těžby a následných větších dodávkách ropy na světové trhy. Tento krok bude současně na ceny ropy a potažmo následně i na ceny PHM také vyvíjet významný tlak.
Z meziměsíčního srovnání spotřebitelské ceny v dubnu poklesly o 0,1 %. Z meziměsíčního srovnání ceny zboží klesly o 0,3 % a ceny služeb naopak z meziměsíčního pohledu o 0,2 % stouply. Z meziročního srovnání pak ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,2 % a ceny služeb o 4,7 %. Hodnota inflace by se ale měla v následujících měsících znovu spíše přibližovat či dokonce opět mírně překlenout hranici dvou procent. Stále ale není nad nestabilními a v sektoru služeb i nadále poměrně vysokými cenami definitivně vyhráno. Zároveň se dá očekávat, což ostatně bankovní rada ČNB před pár dny naznačila, že se snižováním úrokových sazeb spěchat nejspíš nebude. O tomto pravděpodobném kroku ze strany ČNB jsem minulý týden mimo jiné také i psal. Cenové hladiny zboží a služeb se tedy budou v ČR stabilizovat ještě po delší období, a to za podmínek kdy se základní úroková sazba bude pohybovat po delší dobu v rozmezí právě mezi 3 a 3,5 %. Pokud si například připomeneme situaci ze začátku minulého roku, kdy hodnota inflace poklesla na přesná dvě procenta, tak od této doby jsme opět přesnou dvouprocentní úroveň prakticky nezaznamenali. To až do letošního dubna, kdy se cenové hladiny snížily pod dvou procentní úroveň a přiblížily se tak překvapivě k dolní hranici tolerančního pásma dvou procentního inflačního cíle.
Nedávno byla rovněž zveřejněna i data ohledně nezaměstnanosti v ČR. Ta dle zveřejněných dat úřadu práce ČR v dubnu činila 4,3 % a setrvala tedy na stejné úrovni jako v březnu. Z meziročního pohledu se nezaměstnanost v ČR zvýšila o 0,6 procentního bodu. Všeobecně se ale předběžně spíše předpokládalo, že se podíl nezaměstnaných se oproti letošnímu březnu sníží. Nenastal tak ani mírný pokles, jelikož oproti každoročně tradičnímu zahájení sezonních prací, zejména ve stavebnictví, zemědělství a cestovního ruchu naopak jako protiváha zapůsobila poměrně slabá výkonnost českého průmyslu. Nezaměstnanost za celý letošní rok by pak dle predikcí měla v průměru narůst oproti loňským 3,8 % až okolo 4,4 %. K nárůstu nezaměstnanosti v ČR může přispět hlavně riziko citelnějšího propouštění ve výrobním sektoru v reakci na výši amerických cel. Cla by totiž mohla oslabit už tak slabou poptávku především v průmyslu. Hlavně velice viditelně u některých průmyslových zemí Evropy, včetně naší země. Nezaměstnanost v ČR na úrovni 4,3 % je tudíž nejvyšší dubnovou hodnotou od roku 2017 čili nejvyšší za posledních osm let. Bez práce bylo v dubnu na 318 540 lidí, tedy o 3600 méně než v předchozím měsíci. Dle prognózy ČNB pak bude nezaměstnanost pokračovat v mírném růstu, když v tomto roce dosáhne 4,2 % po loňských 3,8 %. V roce 2026 se dle vyjádření ČNB nezaměstnanost zvýší o dalšího 0,2 procentního bodu. Dle ČNB by napětí na trhu práce mělo v průběhu letošního i příštího roku postupně slábnout. Mírný nárůst míry nezaměstnanosti v průběhu letošního roku bude následně tlumen pokračujícím přesunem pracovní síly z průmyslu do odvětví služeb.
Pražské burze se v minulém obchodním týdnu velice dobře dařilo. Pražský index PX za celý uplynulý obchodní týden opět stoupl na doposud rekordní úroveň, a to na závěrečných 2191,2 bodu. Index tak posílil o 2,1 %. Nejvíce se za celý minulý obchodní týden dařilo společnosti Moneta Money Bank, jejíž akcie za celý minulý obchodní týden vzrostly o 5 % na 150,20 korun za akcii. Naproti tomu se v minulém obchodním týdnu nejméně zadařilo společnosti vyrábějící drony a bezpilotní letouny, společnosti Primoco. Akcie této společnosti totiž za celý uplynulý obchodní týden ze své hodnoty ztratily 2,41 % na konečných 810 korun za akcii. Česká koruna ke konci minulého týdne oslabila k dolaru, ale naopak k euru posílila. K dolaru tak koruna oproti předchozímu čtvrtečnímu závěru oslabila o 4 haléře a k euru koruna naopak posílila, a to o 2 haléře. Koruna se tedy minulý pátek odpoledne obchodovala za 24,92 korun za euro a za 22,34 korun za dolar.
Hodnota 3M PRIBORu se k pátku 16. 5. 2025 oproti pátku 9. 5. 2025 z týdne předešlého poklesla z hodnoty 3,66 % na úroveň 3,65 %. I hodnota 3M EURIBORu za stejné období poklesla, a to z hodnoty 2,12 % na úroveň 2,10 %.
Americkým akciovým trhům se za celý uplynulý obchodní týden velice dobře dařilo. Index S&P 500 tak za celý uplynulý týden vzrostl o 5,27 %, technologický index Nasdaq posílil o 7,15 %, a index Dow Jones si za celý minulý obchodní týden připsal 3,41 %. I na konci páteční obchodní seance si indexy připsaly zisky. Index Dow Jones přidal do plusu 0,78 % a dosáhl tak nového měsíčního maxima. Index S&P 500 vzrostl o 0,70 % a index Nasdaq Composite přidal ke své hodnotě 0,52 %. Mezinárodní bankovní hegemon Barclays pak již neočekává doposud hrozící recesi v USA. Obchodní dohoda mezi Washingtonem a Pekingem totiž tento bankovní dům přiměla k revizi svých prognóz ohledně ekonomického růstu v USA směrem nahoru. Tento bankovní dům už tedy dle ve čtvrtek zveřejněné zprávy předpovídá, že největší ekonomika světa se v letošním roce do recese nakonec nedostane. Zároveň ale tento bankovní gigant očekává, že americká ekonomika v letošním roce poroste o 0,5 % a příští rok dokonce o 1,6 %. Což jsou tím pádem výrazně vyšší hodnoty, než jak hovořily předchozí prognózy (-0,3 % a 1,5 %). Snížená nejistota a již lepší ekonomická situace rovněž Barclays vedly i ke zvýšení očekávání hospodářského růstu v eurozóně. Důležitou zprávou posledních dní pak současně je, že ratingová společnost Moody´s minulý týden snížila rating úvěrové spolehlivosti USA, a to z nejvyššího stupně Aaa na Aa1.
Ceny zlata za celý uplynulý týden poklesly, jelikož deeskalace obchodu mezi USA a Čínou zvýšila chuť investorů a obchodníků k riziku a podkopala tak poptávku po zlatě jako bezpečného přístavu. Zlato tudíž poměrně svižně vyklesalo z nedávných rekordních maxim. Zlato bylo minulý obchodní týden rovněž pod tlakem i z důvodu silného dolaru a rostoucích výnosů amerických státních dluhopisů. Spotové ceny zlata se tedy za celý uplynulý obchodní týden obchodovaly o přibližně 3,2 % níže, což je největší pokles od začátku listopadu 2024. Futures kontrakty na zlato s dodáním v červnu pak ke konci minulého obchodního týdne rovněž poklesly, a to o 0,85 % na konečných 3 199 dolarů za trojskou unci. Americká ropa WTI s dodáním v červnu ke konci minulého obchodního týdne vzrostla o 1,20 % na konečných 62,36 dolarů za barel. I kontrakt na severomořskou ropu Brent ke konci minulého obchodního týdne vzrostl o 1,13 % na konečných 65,26 dolarů za barel černého zlata. Kurz EUR/USD se ke konci minulého obchodního týdne nezměnil a setrval na 1,11. Naproti tomu USD/JPY ke konci minulého obchodního týdne vzrostl, a to o 0,19 % na 145,94. Futures kontrakty indexu amerického dolaru vzrostly o 0,22 % na 100,95. Bitcoin ke konci minulého týdne uzavřel poblíž hranice 104 500 dolarů za BTC.