pattern
B.I.G. news - 19. března 2025

B.I.G. news - 19. března 2025

Petr Špirit

Českou národní banku čeká příští čtvrtek druhé letošní měnově-politické zasedání, kde se bude rozhodovat o dalším směřování úrokových sazeb – ve hře je jejich snížení o 0,25 procentního bodu, nebo ponechání beze změny. Do rozhodování mohou promluvit i čerstvá data z výroby, která naznačují rostoucí cenové tlaky u potravin. Inflace v Česku se v únoru srovnala s průměrem EU (2,7 %), přičemž naše země vykázala nejnižší inflaci ve visegrádské čtyřce. Pražská burza v mezičase láme rekordy a koruna posiluje, zatímco světové trhy čelí nejistotě kvůli obchodním sporům i geopolitickému napětí.

Již příští čtvrtek proběhne druhé měnově-politické zasedání bankovní rady ČNB v tomto roce, na kterém se bude hlasovat ohledně dalšího nastavení úrokových sazeb v naší zemi. Prozatím to vypadá, že se bankovní rada s největší pravděpodobností bude rozhodovat mezi variantami pro snížení o 0,25 % či o variantě sazbu ponechat na stávajících úrovních, tedy beze změny. Před několika dny byla zároveň zveřejněna data ohledně vývoje výrobních cen. Tato zveřejněná data ale naznačují, že ceny potravin se budou v příštích měsících pravděpodobně dál zvyšovat. Konkrétně u zemědělských výrobců meziroční růst cen v únoru zrychlil na 9,3 %. Oproti lednu tak růst cen vzrostl o 0,1 %, a to z lednových 9,1 %. Hodnota inflace v potravinářském průmyslu pak vzrostla na 2,5 % z lednových 2,1 %. Tento stav se tak následně promítne s velkou pravděpodobností i do cen potravin, které pocítí koncoví spotřebitelé. S tím, že u dalšího zboží se inflační tlaky nejspíš neprojeví. Tato od ČSÚ zveřejněná data ohledně výrobní inflace totiž předznamenávají častokrát i následný samotný vývoj spotřebitelských cen v naší zemi. V dohledných měsících, a to včetně březnové míry inflace, se ale projeví stále zvýšené ceny v sektoru služeb a pravděpodobně i nájemného z bytu.

Současně byla v nedávných dnech od Eurostatu zveřejněna statistika ohledně hodnoty inflace v EU za únor. Tempo růstu spotřebitelských cen, tak za celý měsíc únor v celé EU zpomalilo na 2,7 %. Míra inflace v EU se tedy dostala na stejnou hodnotu inflace jako jsme od ČSÚ v únoru zaznamenali v naší zemi. I v eurozóně dle Eurostatu meziroční růst spotřebitelských cen v únoru zpomalil, a to na 2,3 % z lednových 2,5 %. Evropská centrální banka (ECB) tak i přes stále mírně navýšenou míru inflace v březnu opět snížila úrokové sazby v důsledku podpory ekonomického růstu v eurozóně. Sazba se tedy aktuálně nachází na úrovni 2,50 %. S tím, že předběžný předpoklad je, že se do konce tohoto roku úroková sazba sníží na 2 %. ECB pak na začátku března rovněž předpovídala, že v tomto roce se spotřebitelské ceny v eurozóně zvýší na hodnotu 2,3 %. Současně ECB predikuje, že v příštím roce inflace sníží na 1,9 %. ČR v únoru měla dle dat Eurostatu nejnižší inflaci ze zemí visegrádské čtyřky. Na Slovensku byla míra inflace na 4,1 %, v Polsku hodnota inflace činila 4,3 % a v Maďarsku se hodnota inflace zastavila na hodnotě 5,7 %. V Maďarsku jsme tak během únoru zaznamenali nejvyšší úroveň inflace v celé EU. Naproti tomu nejnižší inflaci v EU naopak vykázala Francie. Zde se ceny z meziročního srovnání zvýšily o pouhých o 0,9 %. Francie totiž již od doby výrazného zvýšení inflace v celé Evropě dlouhodobě drží tamější spotřebitelské ceny mimo jiné i díky své silné zemědělské a energetické soběstačnosti takříkajíc pod pokličkou. Dokonce už tedy hluboko pod úrovní 2 %, ke které se mnoho evropských států v rámci hodnoty inflace nepřibližuje ani zdaleka.

Pražská burza a kondice CZK

Pražské burze se za celý uplynulý týden opět velice dobře dařilo. Index PX si tak za celý minulý obchodní týden ke své hodnotě přičetl 1,99 % na rekordní hodnotu 2069,88 bodu. Pražská burza po čtvrteční obchodní seanci opět překonala dosavadní rekord z předchozího týdne. K tomuto růstu přispěly akcie bankovního sektoru, zejména hlavně společnost Erste Bank a rovněž i akcie společnosti ČEZ. Nejvíce se pak za celý minulý obchodní týden dařilo společnosti VIG, jejíž hodnota akcií se za celý uplynulý týden zvýšila o 5,59 %. Naopak největší pokles za celý minulý týden zaznamenala společnost Photon Energy, která za celý minulý týden poklesla o 5,79 %. Tato společnost tak oslabuje už sedmý týden po sobě. Naše měna v závěru týdne posílila k oběma světovým měnám. K euru tak koruna oproti předchozímu čtvrtečnímu závěru zpevnila o 3 haléře. K dolaru pak naše měna po páteční obchodní seanci oproti čtvrtečnímu závěru posílila o 4 haléře. Koruna se tedy minulý pátek odpoledne obchodovala za 25,02 korun za euro a za 23,01 korun za dolar.

Hodnota 3M PRIBORu a hodnota 3M EURIBORu

Hodnota 3M PRIBORu se k pátku 14. 3. 2024 oproti pátku 7. 3. 2024 z týdne předešlého setrvala na stejné úrovni, a to na hodnotě 3,74 %. Naproti tomu hodnota 3M EURIBORu se za stejné období snížila, a to z hodnoty 2,52 % na 2,47 %.

Světové trhy

Americkým akciovým trhům se za celý minulý obchodní týden opět nedařilo. Index S&P 500 si tak za celý uplynulý týden ze své hodnoty odečetl 2,27 %, technologický index Nasdaq za celý uplynulý obchodní týden poklesl o 2,43 % a index Dow Jones za celý uplynulý týden ztratil 3,07 %. Na konci minulé páteční obchodní seance ale index Dow Jones vzrostl o 1,65 % a index S&P 500 posílil 2,12 %. Index Nasdaq Composite pak na konci minulé páteční seance také vzrostl, a to o 2,61 %. Americké akcie byly po pátečním uzavření vyšší, protože právě zisky v sektorech technologií, energií a financí vedly některé akcie k růstu. Nejlépe si na konci páteční seance na indexu Dow Jones vedly akcie společnosti Nvidia, které vzrostly o výraznějších 5,27 % na konečných 121,67 dolarů za akcii. V průběhu celní přestřelky zejména s EU v minulém týdnu D. Trump pohrozil, že uvalí 200% cla na dovoz vína a šampaňského z EU. To, pokud by EU neodstranila cla na dováženou americkou whisky. Stalo se tak poté, co minulou středu vstoupila v platnost trumpova zvýšená cla na veškerý dovoz oceli a hliníku do USA. Čtvrteční data ohledně únorové inflace od amerického ministerstva práce ukázala, že ceny výrobců v USA (PPI) ovlivňující následně spotřebitelské ceny (CPI) rostou pomaleji, než se doposud očekávalo.

I tak relativně “dobrá čísla” z minulého měsíce však investory a obchodníky příliš neuklidnila, jelikož se začali připravovat na možný dopad obchodních válek a s nimi spojenou potenciálně vyšší inflaci či i případnou recesi. Výnosy srovnávacích amerických 10letých dluhopisů po čtvrteční obchodní seanci klesly o 4,6 bazického bodu na 4,27 % ze středečních 4,32 %. Výnos 2letých dluhopisů, který se většinou pohybuje v souladu s očekáváním úrokových sazeb Fedu, pak ve čtvrtek poklesl o 4 bazické body na 3,955 %. Cena zlata se v průběhu minulého obchodního týdne opět výrazně zvyšovala až se po čtvrteční seanci vyšplhala dokonce na doposud rekordních více než 3 045 dolarů za trojskou unci. Nastalo tak především z důvodu, že obchodníci a investoři masivněji přesouvají své investice do zlata právě v době, kdy se vyostřuje napětí na Blízkém východě, přetrvává nejistota kolem zavádění cel na dovoz zboží do USA a kdy zároveň sílí obavy z dopadů obchodní války. Ta pak v očích investorů a obchodníků následně vyvolává obavy ohledně možné vyšší míře inflace. Bitcoin ke konci minulého týdne uzavřel poblíž hranice 82 200 dolarů za BTC.

Blog

Podobné články

pattern
slide 1 to 3 of 145

Naši partneři

S kým spolupracujeme

slide 3 to 7 of 4

Napište nám

Nabídneme Vám nejvhodnější investiční příležitosti

pattern
Jméno a příjmení
Vyplňte jméno ve formátu Jméno Příjmení
Telefon
Vyplňte telefon ve formátu 123456789
E-mail
Vyplňte telefon ve formátu email@email.cz
Vaše zpráva (nepovinné)

Vyberte jednu z možností

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Odeslání formuláře selhalo, zkuste to, prosím, později